Svátek má Slavomír
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Pozdě, ale přece. Výroční zpráva Malé lišky za rok 2017 je na světě

Autor: Hynek Pečinka. Úterý 06. listopadu 2018.

vyrockaLetos nám to trvalo trochu déle, než v uplynulých letech, ale přece jsme to zvládli. Výroční zpráva popisující naši činnost v loňském roce je konečně na světě. Hanka Hulíková, Helena Jandová a Hynek Pečinka se na 46 stranách textu doplněného bohatou sbírkou fotografií věnují tomu, jak jsme si stáli při pořádání našeho turistického a kulturního programu nebo při spolupráci s dalšími podobně naladěnými kolektivy v Česku i ve světě. Zajímavá jsou statistická čísla dokreslující naše aktivity v roce 2017, jako například počet akcí a jejich účastníků, počet našich členů či kilometráž nejvzdálenější akce apod. Součástí výroční zprávy bývají i údaje o členech orgánů a hospodaření spolků, proto je uvádíme i my.

Výroční zprávy se snažíme zpracovávat nikoli jen formálně, ale tak, aby i po letech sloužili našim členůma účastníkům našich akcí jako vzpomínka na hezky prožitý čas a zájemcům o naši činnost z řad veřejnosti pak výroční zprávy mají představit naši činnost v celé šíři a na konkrétních věcech jim přiblížit, čemu všemu se věnujeme. Proto neváhejte a vrhněte se do listování výročkou. Určitě vám zpříjemní podzimní večery!

Výroční zprávu olomoucké skupiny spolku Přátelé přírody z. s., která si říká Malá liška, za rok 2017 najdete mezi dalšími publikacemi zde.

 

Pozvánka na workshopy: Jak spolupracovat s firemními podporovateli, jak dostat neziskovku do médií a jak na sociální sítě?

Autor: Redakce UNO. Úterý 06. listopadu 2018.

Read moreAsociace nestátních neziskových organizací ČR ve spolupráci s Plzeňským Prazdrojem pořádá seminář/workshop, jehož tématem je společné hledání odpovědi na otázku, jak navázat a rozvíjet spolupráci s firemními podporovateli. Přemýšlíte o oslovení firem ke spolupráci a podpoře Vašeho projektu? Koho oslovit a jakou formu zvolit Jak zaujmout a navázat spolupráci? Jak se kvalitně připravit na jednání? Co je důležité pro budování vztahu a pro rozvoj spolupráce? Nejenom na tyto otázky nám odpoví Monika Matyáštíková – Manažerka trvale udržitelného rozvoje z Plzeňského Prazdroje. Podělí se s námi o své zkušenosti z druhé strany. Na příkladech z praxe si ukážeme, co funguje a čeho se určitě vyvarovat.

Termín: 5. prosince 2018, 9:30 – 13:00
Místo: Plzeňský Prazdroj, Ovocný trh 8, Praha

celý článek

   

Listopad v Heřmánku přinese besedy, tvoření i prostor k oddechu a sdílení zkušeností

Autor: Redakce UNO. Pátek 02. listopadu 2018.

Heřmánek 2018 02 fotoDorazíte-li v listopadu do Rodinného centra Heřmánek, načerpáte informace, naleznete prostor k oddechu i sdílení zkušeností. V přehledu listopadového programu najdete pozvání na besedy, tvoření i připomenutí, že v prosinci opět přijde Mikuláš. Malí ani velcí se bát nemusí, protože čertům je vstup zakázán! S ohledem na podzimní plískanice ovšem nelze vyloučit nějaké to marodění, proto přikládáme tip na knihu Petra Ludwiga Konec prokrastinace, která určitě stojí za přečtení. Je plná myšlenek a praktických návodů, jak přestat s odkládáním důležitých věcí.

Již Seneka tvrdil: „Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká.“ Na rozdíl od římského filosofa Seneky, prokrastinace je tady stále a odkládáním důležitých věcí často ztrácíme čas, který bychom mohli investovat do něčeho smysluplného. Petr Ludwig tvrdí, že pokud ji dokážeme porazit, máme šanci na šťastnější život. Co myslíte, má pravdu? Krásné podzimní dny přeje a na Vaši návštěvu se těší tým RC Heřmánek.

   

Podáváme ruce – závislým i jejich blízkým. Olomoucké Centrum komplexní péče otevírá tři nové skupiny

Autor: Administrator. Pátek 02. listopadu 2018.

Read moreCentrum komplexní péče na Dolním náměstí v Olomouci poskytuje anonymní a bezplatnou pomoc hned pro několik skupin klientů. Jedna je určena pro všechny, kdo mají jakoukoliv (přímou i nepřímou) zkušenost se závislostí, druhá pro hazardní hráče a třetí pro rodiče nebo blízké osoby uživatelů drog nebo patologických hráčů. Lidem jsou k dispozici tři psychologové ze Společnosti Podané ruce.

Sázkaři, workoholici i uživatelé drog

Nízkoprahová skupina je otevřena pro hazardní hráče, sázkaře, uživatele drog, jejich osoby blízké i osoby s jiným typem nelátkové závislosti jako jsou workoholismus, netolismus, patologické nakupování či online sázení. Klienti se nezavazují k dlouhodobému docházení, mohou přijít pouze jednou, nebo jak uznají za vhodné. Náplň je flexibilní podle jejich potřeb.

celý článek

   

Měsíc listopad bude v Rodinném centru Vikýrek patřit nejen vzdělávání

Autor: Administrator. Neděle 28. října 2018.

Vikýrek logoRodinné centrum Vikýrek si pro listopad připravilo hned dvě zajímavé vzdělávací přednášky. První z nich na téma Jak vychovat chlapečka, jak vychovat holčičku se koná již 3. listopadu, druhá o zdravé výživě pro děti pak 24. listopadu. Rovněž se chystá tradiční zimní bazárek, který proběhne opět v sobotu 17. listopadu v KKC Rapotín. Listopad bude výjimečný také tím, že Vikýrek slaví desetileté výročí, které náležitě oslaví 18. listopadu. V září Vikýrek zahájil realizaci nového projektu, v rámci kterého se uskuteční série otevřených kruhů, workshopů a apod. V provozu je každou středu rovněž bezplatná poradna.

   

Státní dotační politika 2019: Ještě horší, než jsme doufali?

Autor: Redakce UNO. Čtvrtek 25. října 2018.

Read morePo jednání vlády dne 17. 10. 2018 vystoupil na tiskové konferenci pan premiér a současně i předseda Rady vlády pro NNO Andrej Babiš s informací, že byla schválena dotační politika NNO pro rok 2019 a že výše financování NNO by měla být 7,2 miliard Kč. Vyjmenoval, komu všemu se přidává, zapomněl ale dodat, že oproti roku 2016 by dotace poklesly o 679 milionů Kč. Na druhé straně se uvádí srovnání s rokem 2018, pro který nemohou být data úplná, i v tomto roce zřejmě došlo k poklesu ve srovnání s dostupnými daty roku 2016.

Data za rok 2017 nebyla vládou schválena vůbec a nejsou proto veřejně dostupná. Pokles oproti tomuto roku je však ještě mnohem vyšší. V průběhu letošního roku jsme si jako členové Rady vlády pro NNO kladli otázku, proč byl standardní Rozbor financování NNO připravovaný již po několik let Centrem pro výzkum NS při MU Brno vládou zamítnut. Data z této studie sice v mediálním prostoru kolují, nejsou však oficiální. V souvislosti s usnesením vlády č. 668 ze 17. 10. 2018 se účel zamítnutí objasnil. Vláda nemá zájem o existenci veřejně dostupných dat z oblasti NNO, aby mohla manipulovat a mlžit.

celý článek

   

V OLOMOUCKÉM KRAJI ZAČÍNÁ osmý ROČNÍK OCEŇOVÁNÍ DOBROVOLNÍKŮ KŘESADLem

Autor: Redakce UNO. Pondělí 15. října 2018.

Dobrovolníci ocenění Křesadlem v roce 2017Letos se v Olomouckém kraji koná již osmý ročník udílení cen dobrovolníkům Křesadlo 2018. Jak zní motto akce, jedná se o "cenu pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci." Nominaci kandidátů k ocenění provádí široká veřejnost, a to v sedmi kategoriích: sociální služby; děti, mládež, volnočasové aktivity; zdravotní oblast; ekologické aktivity; spolková činnost; humanitární pomoc, rozvojové projekty; dobrovolní hasiči.

Víte-li o někom, jehož dobrovolnická činnost by si zasloužila ocenění v některé ze jmenovaných oblastí, neváhejte navštívit webové stránky ​www.kresadlo-ok.cz​, kde je ke stažení nominační formulář s bližšími informacemi.

Nominace mohou být zasílány do 31. října 2018. Nezávislá komise v listopadu rozhodne o osmi oceněných. Slavnostní předávání cen Křesadlo 2018 proběhne během vánočního koncertu kapely Spirituál Kvintet v Arcibiskupském paláci v Olomouci. Organizací ceny Křesadlo 2018 v Olomouckém kraji byla pověřena společnost Maltézská pomoc, o. p. s., Centrum Olomouc ve spolupráci s Unií nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje a Hestia – Centrem pro dobrovolnictví, z. ú. Hlavním partnerem akce je Olomoucký kraj.

Zdroj: Maltézská pomoc, o. p. s.

   

Olomoučtí Přátelé přírody zvou na dvě turistické akce

Autor: Hynek Pečinka. Pondělí 15. října 2018.

Read moreŘíjnem začíná poslední čtvrtletí roku. Původ názvu tohoto měsíce je odvozen od jelení říje, která v tomto období probíhá. V Evropě používaný název october je převzat z římského kalendáře, kde byl tento měsíc osmým v pořadí a rok začínal březnem. Letos se počasí s nastupujícím podzimem rapidně změnilo, ale jak říká známé norské přísloví, není špatného počasí, jen špatné oblečení. Vytáhněte tedy ze šatníku teplejší svršky a vyrazte s námi do podzimní přírody - za smírčími kříži na česko-moravské pomezí nebo jenom sem na Hanou. Tam všude budeme vnímat podzim všemi smysly. 

celý článek

   

SVATOHUBERTSKÁ POUŤ V ÚDOLÍ DESNÉ se koná v neděli 14. října

Autor: Administrator. Úterý 09. října 2018.

svatohubertská vřesovkaKaždoroční setkání příznivců lesa se koná v neděli 14. října v obcích Rapotín a Vikýřovice. Bude zahájeno v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Rapotíně Svatohubertskou mší svatou za doprovodu smíšených pěveckých sborů Rapotín a tria lesních rohů. Pokračování pouti proběhne na fotbalovém hřišti ve Vikýřovicích, kde se můžete těšit mimo jiné na sokolnickou show Seiferos, lovecké a kulinářské dovednosti místních i přespolních myslivců. Podrobnější informace o pouti naleznete ZDE. Akci pořádá a srdečně zve Římskokatolická farnost Rapotín, Myslivecký spolek Petrov VikýřoviceObnova kulturního dědictví údolí Desné, z.s.

   

Kupte si bílou pastelku „umění žít ve tmě“

Autor: Administrator. Úterý 09. října 2018.

Read moreVe středu 17. října proběhne u příležitosti Mezinárodního dne bílé hole již 19. ročník celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka. Pastelka bílé barvy připomíná bílou hůl a život zrakově postižených. Bílá hůlnení jen symbolem slepoty, ale je především symbolem důstojného života nevidomých a důležitý prostředek na cestě k samostatnosti. Občané Olomouce, stejně jako obyvatelé jiných měst na celém území republiky, budou mít příležitost koupit si bílou pastelku a podpořit služby pro zrakově postižené, které poskytuje obecně prospěšná společnost Tyfloservis a zapsaný spolek Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Regionální střediska obou organizací sídlí v Olomouci na ulici I. P. Pavlova 69 (budova Jalta, tel: 585 428 111). Bezplatné služby jsou dostupné všem, kteří mají v dospělém věku vážné potíže s viděním.

celý článek

   

Strana 9 z 233