Svátek má Oldřich
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Pozvánka na pětidenní konferenci „Podzimní škola sociální práce“

Autor: Administrator. Čtvrtek 10. srpna 2017.

Read moreMinisterstvo práce a sociálních věcí si Vás dovoluje pozvat na pětidenní konferenci s názvem Podzimní škola sociální práce, která bude realizována v rámci projektu „Systémová podpora profesionálního výkonu sociální práce II“, a to v termínu 11. – 15. 9. 2017 od 8:30 v Hotelu Skalský dvůr na adrese: Lísek 52, Bystřice nad Pernštejnem. Akce umožní sociálním pracovnicím a pracovníkům rozšíření jejich odborných kompetencí a aktivní zapojení do procesu tvorby podkladů pro koncepční a legislativní činnost MPSV v oblasti sociální práce, a to v tématech: profesní identita a profesní růst sociálních pracovníků; kvalita a efektivita výkonu sociální práce a supervize v sociální práci; seberozvojové aktivity sociálních pracovníků.

celý článek

 

On-line přednášky z pohodlí domova: Finanční gramotnost pro každého

Autor: Administrator. Pondělí 07. srpna 2017.

amelieCentrum Amelie na podzim připravilo on-line blok přednášek o Finanční gramotnosti, jenž zprostředkuje praktické informace a poradenství, jak se nenechat napálit či jak se bránit nekalým praktikám. Od září 2017 se tak můžete těšit na sérii přednášek, určených všem, kteří řeší nedostatek financí nebo mají již nějaké potíže s dluhy. Naučíte se vyznat v bankovních produktech, hypotékách a různých pojištěních. Dozvíte se, jak lépe hospodařit s rodinným rozpočtem, co je nutné platit a jak vzniklé situace řešit. Vzdělávací blok bude obsahovat 4 části po 2 hodinách a je možné ho absolvovat z domova on-line formou. Do třídy se připojíte zde. Jednotlivé části se uskuteční vždy ve čtvrtek od 17.00 do 19.00 hodin v termínech 7., 14. a 21. září, závěrečný díl 5. října 2017. Kurz je zcela zdarma a je určen všem, které zastihla vážná nemoc nebo nemoc zasáhla rodinného příslušníka a dostali se tak do potíží.

Další novinky z Centra Amelie si můžete přečíst v letním newsletteru.

   

Norské a EHP fondy vstupují v České republice do třetího programového období. Připravte se včas

Autor: Administrator. Pondělí 07. srpna 2017.

Read moreNorské a EHP fondy vstupují  v České republice do třetího programového období. Dne 24. července 2017 schválila Vláda České republiky Memoranda o porozumění pro implementaci Finančního mechanismu EHP a Finančního mechanismu Norska na období 2014-2021. Oba dokumenty vstoupí v platnost začátkem měsíce září po jejich podpisu představiteli České republiky, Norského království a států EHP. Obecným cílem zmíněných fondů je přispět ke snížení hospodářských a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru a k posílení bilaterálních vztahů mezi státy EHP, Norským královstvím a přijímajícími státy. Oba fondy podpořily v České republice řadu zajímavých projektů již v uplynulých etapách.

celý článek

   

Přihlašte se o ocenění Neziskovka roku

Autor: Redakce UNO. Pátek 04. srpna 2017.

neziskovka-roku-2017Nadace rozvoje občanské společnosti vyhlašuje pátý ročník ocenění pro české neziskovky, které umožňuje přihlášeným vyhodnotit řízení své činnosti a získat inspiraci ke zlepšení. Titul Neziskovka roku 2017 obdrží nejlépe vedené organizace ve třech kategoriích (malá, velká, střední neziskovka) a také v Ceně veřejnosti.

Nezisková organizace se o ocenění může sama přihlásit, a to do 15. září. Po přihlášení a vyplnění sebehodnoticího formuláře bude následovat třífázové hodnocení přihlášených účastníků. Od 20. října bude možno hlasovat mezi semifinalisty ocenění o Cenu veřejnosti. Slavnostní vyhlášení výsledků letošního ročníku proběhne 27. listopadu 2017.

Přihlásit se, nebo jen získat o ocenění Neziskovka roku více informací můžete zde.

   

V Pňovicích se konal dobový lukostřelecký turnaj

Autor: Redakce UNO. Středa 02. srpna 2017.

Read morePňovice - Do obce Pňovice nedaleko Litovle se v sobotu 29. července dostavili lukostřelci na sedmý ročník Lukostřeleckého dobového turnaje obce, který se udál v odpoledních hodinách na obecním hřišti. Hlavním pořadatelem byl zdejší Historický spolek Kirri. Fotbalové hřiště se proměnilo na středověký tábor z 15. století. V lukostřelbě soutěžili dospělí, ale i děti. Celkem bylo 15 možností na umístění a následné vybrání ceny ze stolu hojnosti, přičemž nejlepší lukostřelci soutěžili o titul král a královna turnaje.

celý článek

   

V Pekařově se opět sejdou lidé na pouti - letos už po čtrnácté

Autor: Administrator. Pátek 28. července 2017.

Read moreUž po čtrnácté se v Pekařově sejdou lidé na pouti. Tenkrát dávno, poprvé, to byla jen hrstka lidí ochotných pro ono zapomenuté místo něco udělat. Sešli se v chátrající kapli Nanebevzetí Panny Marie, zvuk lesního rohu stoupal k nebi skrz propadlý strop a děravou střechu. Nějakou zvláštní shodou okolností (opravdu jen náhodou?) se to stalo 15. srpna 2003, v den svátku Nanebevzetí Panny Marie. A protože se díky Jejímu požehnání obnova tohoto místa zdařila, tak tam ve stejný létem provoněný čas můžete zavítat i letos. Třeba hned v pátek odpoledne 11. srpna - jen o kousek blíž a níž budou u Ruční papírny ve Velkých Losinách vyhrávat flašinety. Či totéž odpůldne zajděte na sklenku s geniem loci, který každoročně popíjí s flašinetáři před starobylým hostincem Na Rychtě v Hanušovicích. Jejich ručně malované kolovrátky se tam budou letos zrcadlit ve vycíděných kapotách nádherných historických vozidel.

celý článek

   

Na změnu stanov mají spolky čas už jen do konce roku

Autor: Redakce UNO. Úterý 25. července 2017.

Read moreZatím jedinou novelou občanského zákoníku byla zrušena povinnost spolků a společenství vlastníků jednotek vzniklých do 31. 12. 2013 uvést své názvy do souladu s novým občanským zákoníkem, a to pokud se týká jejich právní formy. "V případě spolků, dříve sdružení, se jednalo o požadavek občanského zákoníku, aby název obsahoval slovo spolek, zapsaný spolek nebo alespoň zkratku z. s. V případě společenství vlastníků jednotek pak aby název obsahoval sousloví společenství vlastníků, i když dříve postačovalo jen slovo společenství," vysvětluje prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Fakticky tak byla touto novelou zrušena povinnost tyto názvy uvést do souladu s občanským zákoníkem, která byla stanovena do konce roku 2016. "Uvedená změna občanského zákoníku však neznamená, že by byla zrušena obecná povinnost stanovená novým občanským zákoníkem, aby byly stanovy těchto právnických osob přizpůsobeny těm ustanovením občanského zákoníku, s kterými jsou v rozporu,"

celý článek

   

Historický spolek Kirri zve na Lukostřelecký dobový turnaj v Pňovicích

Autor: Administrator. Pondělí 24. července 2017.

Read moreJešek ze Sovince, pán panství Pňovského vyzývá střelce z luku, aby se dostavili na 7. ročník Lukostřeleckého dobového turnaje obce Pňovice, který se koná v sobotu 29. července 2017 v odpoledních hodinách na hřišti v Pňovicích u Litovle. Návštěvníci se mohou těšit na historické ukázky a expozici střelných a palných zbraní ze středověku a na soutěžní lukostřelecké disciplíny. Fotbalové hřiště se promění v středověký tábor s turnajem v lukostřelbě. „Budeme střílet z luku. Nepovolili jsme sportovní luky. Povoleny jsou jednoduché luky bez mířidel. V případě, že nemáte vlastní luk, můžeme Vám jej bezplatně zapůjčit,“ říká David Křížan, jeden z hlavních organizátorů akce. K tomu bude vystavena expozice o vývoji střelných zbraní a ukázky dobového tábora. Soutěžící anebo návštěvníci v dobových kostýmech jsou vítáni. Mezi cenami pro soutěžící je mimo jiné i filmová role v novém historickém filmu. Vstup na akci je zdarma.

celý článek

   

Květen a červen 2017 v Onko klubu Slunečnice Olomouc

Autor: Administrator. Pondělí 24. července 2017.

Read moreI měsíce květen a červen byly naplněny bohatými a různorodými činnostmi, do nichž se každá z nás, členek Onko klubu Slunečnice Olomouc, mohla zapojit. Vždyť jen sportovních aktivit, jako aqua aerobic, cvičení s hudbou, jóga, jsme se mohly zúčastnit dvakrát až čtyřikrát týdně. Členská schůze, konaná dne 4. května, byla mj. zaměřena na přípravu kytičkového dne, součástí byl i „blešák“. Místem červnových schůzí (stejně jako prosincových) je již tradičně restaurace Senimo. Jsou spojené s posezením a večeří. Letošní se uskutečnila 12. června. Výbor na ní zhodnotil činnost našeho klubu v prvním pololetí roku. Seznámil nás i s plánovanými akcemi v období od září do prosince letošního roku.

celý článek

   

Vláda schválila oblasti státní dotační podpory neziskového sektoru na příští rok

Autor: Ing. Jiří Rudolf. Středa 19. července 2017.

prachyV pondělí 10. července schválila vláda Hlavní oblasti státní dotační politiky vůči nestátním neziskovým organizacím pro rok 2018. Tento materiál stanoví celkem 18 oblastí, v nichž budou ministerstva a úřad vlády v nejbližší době vyhlašovat dotační programy cílené na aktivity neziskového sektoru, které mají být realizovány v příštím roce.

Přehledný dokument, který popisuje i zaměření jednotlivých dotačních programů a stanoví možné žadatele o dotaci dle typu jejich právní formy, je veřejně k dispozici na tomto odkazu.

   

Pět dní v přírodě Krkonoš, jednou nohou v Polsku a druhou v Česku

Autor: Hynek Pečinka. Pondělí 17. července 2017.

IMG 7671Ty dva červencové státní svátky se i letos hodily. Když si člověk vzal v pátek volno z práce, mohl s Přáteli přírody z olomoucké skupiny Malá liška strávit celých pět dní v Krkonoších. Tentokrát si vybrali jejich západní část, s bydlením na hřebeni nad Szklarskou Porębou na polské straně společné hranice. Sedmnáct natěšených účastníků vyrazilo ve středu 5. července dopoledne z Olomouce a všichni se, i s drobnými peripetiemi a zastávkou v Hořicích v Podkrkonoší, dokázali před čtvrtou odpolední setkat pod lanovkou, která je ze Szklarské Poręby přepravila na vrchol Szrenice (1362 m n. m.). Odtud urazili ještě asi 20 minut pěšky se zavazadly na zádech, aby stanuli před základnou ve výšce už pouhých 1200 m n. m. 

Celý článek...

   

Strana 10 z 197