Svátek má Miloslava
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

5% dětí v Olomouckém kraji opouští základní školu předčasně. Dobrovolníci jim mohou pomoci

Autor: Administrator. Neděle 18. března 2018.

Read more5% dětí v Olomouckém kraji opouští základní školu předčasně. Tyto děti pak mají v budoucnu problém najít si práci, v nejhorším případě končí na úřadech práce, v lepším na ně zbydou pouze nekvalifikované práce. Při včasné podpoře a pomoci tomu můžeme předejít. Olomoucké P-centrum spouští kampaň, jejímž cílem je zaujmout nové lidi, kteří se chtějí stát dobrovolníky a chtějí pomoci právě takto znevýhodněným dětem. Pomoc dobrovolníků přitom nespočívá jen v doučování vybraných předmětů ZŠ. Dobrovolníci v dětech také probouzí kladnější vztah ke škole a vytváří bezpečný prostor k učení. „Na doučování dochází například třináctiletý kluk, říkejme mu zde Patrik, kterému se ve škole posmívali za to, že neumí správně vyslovovat anglická slova a že z angličtiny propadá. Věnuje se mu paní Hanka, která je sama maminkou. S Patrikem vytvořili výborný tým a jemu se začalo v angličtině dařit. Chvála jde jak od paní učitelky, tak od spokojené maminky Patrika. Nejspokojenější je však Patrik sám, přišel totiž na to, že může své známky a postavení ve třídě změnit. To vše díky podpoře doučovatele, tedy paní Hanky,“ říká koordinátorka programu Kristýna Bajerová.

celý článek

 

Jaro a kulturní akce Dlažky? Pro každého něco

Autor: Administrator. Neděle 18. března 2018.

Dlažka DSBJ kapela studioV rámci projektu kulturní Dlažka a „100 akcí pro 100leté výročí republiky“ pořádá Duha Klub Dlažka četné akce – pro každého něco. Již 22. března 2018 vystoupí objev posledních sezón DAVID STYPKA & BANDJEEZ s písněmi z alba Neboj. Je otázkou, zda David Stypka o dva dny dříve promění tři nominace na Anděla ve skutečné ceny, ale i tak se na něj těšíme. Milovníci scrabble si zahrají kvalifikační turnaj na mistrovství ČR 22. března 2018. A 28. března 2018 vystoupí Jaroslav „Olin“ Nejezchleba s písničkami ze svého sólového alba spolu se svou kapelou Kybabu (mimo jiné kytarista Norbi Kovacs, s kterým hraje v triu s Ivanem Hlasem). Dubnovým akcím vévodí koncert Radůzy s kapelou 11. dubna 2018. O pár dní později uvidíme a hlavně uslyšíme koncert skvělého bluesrockového chicagského muzikanta Vince Agwady a to 17. dubna 2018.

   

Březnové jednání předsednictva UNO: nejen příprava krajského sněmu a členský příspěvek

Autor: Hynek Pečinka. Pátek 16. března 2018.

Read moreVe čtvrtek 8. března v podvečer se konalo další jednání předsednictva naší Unie, v pořadí už pětatřicáté. Tradičně jsme byli hosty v prostorách sdružení OK4Inovace v Regionálním centru Olomouc. Na stole byla tentokrát tato témata: ohlédnutí za činností UNO v lednu a únoru, stanovení výše členského příspěvku a další organizační záležitosti, příprava krajského sněmu a podněty od našich členských organizací.

V lednu a únoru, poté, co Unie přešla zcela na dobrovolnické fungování svých představitelů, se toho událo překvapivě mnoho.

celý článek

   

Jarní program Rodinného centra Heřmánek inspiruje děti i rodiče

Autor: Administrator. Pondělí 12. března 2018.

Read morePrvní jarní den, na který se všichni těšíme, je za dveřmi! A aby toho těšení bylo víc, předkládáme vám měsíční přehled heřmánkovského programu. I v březnu v něm najdete nejen vzdělávání, tvoření, či setkání se zajímavými lidmi, ale také prostor si oddechnout a načerpat sílu a inspiraci. A když už jsme u té inspirace, doporučujeme nepřehlédnout knihu Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii, autora Ladislava Zibury. Přináší to, co po utrmáceném dni, přinese osvěžení a vtip. No řekněte sami…

celý článek

   

Spolek HATASPO zve na hasičský tábor s mezinárodní účastí hasičů z Polska s názvem ZACHRAŇUJME SPOLEČNĚ! II.

Autor: Administrator. Pondělí 12. března 2018.

Hataspo táborSpolek HATASPO pořádá na XVIII. letní hasičská tábor Morava s mezinárodní účastí hasičů z Polska s názvem ZACHRAŇUJME SPOLEČNĚ! II. pro všechny zájemce ve věku od 6 - 18 let, nejen pro hasiče. Koná se v termínu od 15. do 25. července 2018 v táborové hasičské základně Jánské koupele.

Program tábora obsahuje: hasičské disciplíny - běh na 60m, štafetu dvojic, požární útok, střelbu, olympiádu, diskotéky, letní kino, scénky, ukázky profesionálních hasičů, polygon, lezeckou stěna, jízdu na raftech, první pomoc a záchranu, přežití v lese, soutěže, karneval, volbu miss a missáka, výlet - Davidům mlýn (lanové centrum) a hrad Helfštýn, vzájemné soutěžení a další aktivity. Navázání nového přátelství s hasiči z Polska (partnerem OSP Goslawice). Stravování je zajištěno 5× denně včetně pitného režimu, ubytování malých dětí ve zděné budově, dále zděné a dřevěné chatky. Cena pobytu na osobu za 11 dní: 4.400,- Kč. Hlavní vedoucí tábora Mgr. Marcela Vystrčilová, IČO 60947373, (vydáno osvědčení MŠMT ČR č. 13197/51-2003/31/003), vedoucí mládeže I. st. Bližší informace naleznete na tomto odkaze případně volejte na 724983780 nebo pište na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Přihláška je ke stažení zde. Fotodokumentaci z tábora z minulých let naleznete zde nebo aktuální informace na facebooku akce nebo pořadatele.

   

Co plánují olomoučtí Přátelé přírody na jaro a léto? Inspirujte se…

Autor: Hynek Pečinka. Pondělí 05. března 2018.

Read moreLetošní sezóna olomoucké skupiny Malá liška spolku Přátelé přírody z. s. bude opravdu hvězdná. Aspoň podle plánu. Ale ze zkušenosti víme, že zrovna nám se plány uskutečňovat daří. Za první dva měsíce tohoto roku už máme za sebou několik památných turistických výšlapů i kulturních chvilek a dokonce i první lyžařský víkend v historii, kdy se nejenže našlo dostatek zájemců, ale byl i sníh a chata a vůbec všechno.

Abyste věděli, na co se těšit v následujících měsících, přinášíme přehledné letáky s termíny, tématy a organizátory našich akcí na jaro a léto. Podzimní plány zveřejníme zase v červnu. 

celý článek

   

Vycházky do přírody na okrajích Olomouce mají nový web

Autor: Hynek Pečinka. Pondělí 05. března 2018.

Read morePo necelých čtyřech letech jsme se odhodlali z gruntu změnit vzhled webových stránek projektu Do přírody ve městě. Přenášení „starých“, ale doposud platných dat, jsme věnovali celý měsíc únor a nyní je už vše připraveno na to, abyste mohli vyrazit na trasy do přírody ve městě Olomouci lépe a radostněji. Mrkněte se na www.prirodavemeste.cz, jak se nám to povedlo!

Aby se vám web ještě více líbil, přidáme během nejbližších dní ke každé trase ještě i fotky z organizovaných vycházek, které po většině tras proběhly v posledních třech letech. Pomohou vám získat představu, co přesně vás na té které trase čeká a proč se na ni vypravit.

celý článek

   

Přijďte podpořit a zasadit strom pro Olgu Havlovou

Autor: Administrator. Pondělí 05. března 2018.

Olga HavlováV roce 2018 by se Olga Havlová, zakladatelka Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, dožila 85 let. Na její počest se v nadaci rozhodli nazvat tento rok Rokem Olgy Havlové a připomenout si tuto mimořádnou osobnost výsadbou 85 stromů dobré vůle a celou řadou dalších akcí. V roce 1993 zasadila paní Olga lípu dobré vůle v Olomouci – Topolanech. Dnes je z malé sazenice velký košatý strom, který tady pevně zapustil své kořeny. Po vzoru této první lípy bude zasazeno dalších 85 stromků po celé republice, aby trvale připomínaly odkaz paní Olgy, která se vždy zastávala práv ohrožených občanů.

Strom pro Olgu Havlovou bude slavnostně vysazen 13. března 2018 ve 13 hodin v Olomouci v Holickém lese při příležitosti zahájení výstavby lávky a cyklostezky. Zváni jsou všichni lidé dobré vůle.

   

Tulipánový měsíc Centra Amelie láká na pestrý program

Autor: Administrator. Pondělí 05. března 2018.

Read moreJiž šestý ročník charitativního a osvětového projektu Tulipánový měsíc, který zviditelňuje potřebnost psychosociální pomoci pro onkologicky nemocné a jejich blízké, pořádá Centrum Amelie Olomouc. Akce nabídne pestrý program v průběhu celého měsíce března. „Přivolejme s jarem i naději“ je motto Tulipánového měsíce, projektu, který v Olomouci již pošesté realizuje místní Centrum Amelie. Upozorňuje jím na potřebu podpory onkologicky nemocných a jejich blízkých nejen v oblasti léčby, ale i v oblasti psychosociální pomoci. „Tulipánový měsíc jsme odstartovali instalací veselé jarní výzdoby, která zpříjemní prostory transfuzního oddělení, onkologické a plicní kliniky olomoucké Fakultní nemocnice. Sešlo se nám několik stovek krásných výtvorů dětí a žáků ze 14 škol a různých skupin z celé republiky,“ upřesnila Tereza Kvapil Pokorná, koordinátorka Centra.

celý článek

   

Po Velikonocích proběhne opět velký jarní úklid. Dnem „D“ je letos sobota 7. dubna

Autor: Administrator. Neděle 25. února 2018.

Read morePřípravy dalšího ročníku celorepublikové úklidové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko jsou v plném proudu. Do jejího uskutečnění v sobotu 7. dubna zbývá necelých 50 dní a na webových stránkách projektu postupně přibývají zaregistrovaní organizátoři místních úklidů a dobrovolníci, kteří se první dubnovou sobotu společně vydají do boje proti černým skládkám a nepořádku ve svém okolí.

Zapojit veřejnost do mapování, uklízení a především pak prevence vzniku nepořádku a černých skládek se snaží organizátoři ze spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody. Vloni se díky nim do uklízení zapojilo  na 96 000 dobrovolníků, kteří sesbírali přes 1 500 tun nepořádku. Pokud je i Vám myšlenka dobrovolnické úklidové akce blízká, neváhejte se k nim letos připojit a zorganizujte si úklid ve Vašem okolí.

celý článek

   

Březnové akce Muzejní společnosti Litovelska a pozvánka na velikonoční jarmark

Autor: Administrator. Neděle 25. února 2018.

Muzeum Litovel Velikonoční jarmarkMuzejní společnost Litovelska pořádá v měsíci březnu hned několik přednášek jako doprovodný program k výstavě o obci Luká. Hned ve čtvrtek 1. března přednese Miroslav Vaněk z České speleologické společnosti ZO 7-03 „Javoříčko“ přednášku Neznámé javoříčské podzemí (Jeskyně Za Hájovnou). Vedoucí Správy Javoříčských jeskyní Ing. Martin Koudelka bude v úterý 13. března přednášet na téma 80 let Javoříčských jeskyní 1938-2018. Konečně ve čtvrtek 22. března společnost pořádá přednášku Lidové vápenictví v Javoříčském krasu, kterou připravili Karel Faltýnek a Jiří Ženožička, členové Muzejní společnosti Litovelska, z. s. Všechny přednášky začínají v 17.00 hod. v 1. patře Muzea Litovel (stálá expozice řemesel).

Týden před Velikonocemi bude v prvním patře Muzea Litovel pro návštěvníky opět připraven velikonoční jarmark, a to v sobotu 24. března odpoledne od 14:00 do 17:00 hodin. K vidění budou různé techniky zdobení kraslic – slámové hanácké kraslice, vajíčka zdobená voskem, dále pletení z proutí, pečení velikonočních perníčků, výroba jarních dekorací a jiné. Některé z činností si budou zájemci moci sami vyzkoušet. O kulturní program se postará Národopisný soubor Pantla z Nákla, jehož dětská složka předvede tradiční velikonoční zvyky a tance. V rámci této akce bude odpoledne vstupné do muzea pro všechny za 20,- Kč.

   

Strana 10 z 207