Svátek má Oldřiška
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Víte čím a jak správně v zimě přikrmovat ptáky?

Autor: Administrator. Středa 12. prosince 2018.

Read moreZima je opět tady a tak je nejvyšší čas připravit krmítko pro drobné pěvce, kteří u nás zůstávají přes zimu. Pozorování a přikrmování ptáků se věnuje stále více lidí, ale ne každý ví, co mají ptáci v zimě nejraději a co v žádném případě do krmítka nepatří. Podle odborníků z Moravského ornitologického spolku můžete na krmítku pozorovat až 30 druhů ptáků. U zimního přikrmování ptáků je důležité, aby mělo krmítko dostatečně velkou stříšku, aby do něj nepršelo a připravená potrava nevlhla a neplesnivěla. Krmítko se musí pravidelně čistit od zbytků potravy. Občas je dobré jej vydezinfikovat například octem pomocí rozprašovače. Po oschnutí dezinfekce se do něj může dát ptačí potrava.

celý článek

 

Asociace nestátních neziskových organizací ČR ocenila osobnost neziskového sektoru pro rok 2018

Autor: Redakce UNO. Pondělí 10. prosince 2018.

Read moreNa Staroměstské radnici v Praze proběhlo ve čtvrtek 6. prosince slavnostní vyhlášení ankety Osobnost neziskového sektoru pro rok 2018, kterou již třetím rokem pořádala Asociace nestátních neziskových organizací České republiky (ANNO ČR). Nezávislá komise vyhodnotila pracovníky z neziskového sektoru, kteří v uplynulém roce kromě obětavé práce aktivně budovali dobré jméno neziskovým organizacím.

Mezi čtrnácti nominovanými finalisty ze všech regionů České republiky zvítězil Kamil Podzimek, dlouholetý terénní pracovník a lektor protidrogové prevence. Druhé místo obsadila ředitelka Asociace TRIGON poskytující pracovní rehabilitace pro zdravotně handicapované Olga Rosenbergerová a třetí místo Věra Kosinová, jež v Hradci Králové založila Centrum Daneta pro komplexní péči o děti se zdravotním handicapem.

celý článek

   

Středisko SOS připraví pro osamělé seniory i lidi bez domova vánoční balíčky

Autor: Administrator. Pondělí 03. prosince 2018.

Logo SOSNa osamělé seniory a lidi bez domova o Vánocích opět nezapomene olomoucká nezisková organizace Středisko SOS pro vzájemnou pomoc občanů, z.s. Pracovníci střediska a dobrovolníci jim připraví vánoční balíčky a na Štědrý den pak s lidmi bez domova usednou ke svátečnímu stolu. Každý člověk nemá to štěstí, že může být o Vánocích se svými blízkými. Proto vznikl projekt „Vánoce pro osamělé“, který má potěšit osamělé, nemohoucí a nemocné seniory i lidi bez rodinného zázemí. Lidé, kteří chtějí pomoci, mohou darovat vánoční cukroví, trvanlivé potraviny, kávu, čaj, hygienické potřeby či drobné dárečky. Sbírka pro vánoční balíčky se uskuteční od začátku prosince do 18. 12. na třech provozovnách Střediska SOS: Praskova 16, Rooseveltova 9 a Slovenská 8, a to od 9 do 17 hodin.

Z těchto darů pracovníci střediska a dobrovolníci přichystají balíčky, které budou rozdány v předvánočním období a na Štědrý den. Navíc se 24. prosince mohou lidé bez rodinného zázemí setkat u slavnostní večeře, zazpívat si koledy nebo jen tak si popovídat. V loňském roce dobrovolníci střediska navštívili a obdarovali 121 osamělých a nemohoucích seniorů v domácnostech, domech s pečovatelskou službou a domovech důchodců.

Pracovníci střediska děkují všem, kdo mají srdce na pravém místě a svým dárkem přispějí do vánoční nadílky pro osamělé spoluobčany.

   

Vstupenky na vánoční koncert Oblastní odbočky SONS Olomouc „SVĚTLO VE TMĚ" již v prodeji

Autor: Administrator. Pondělí 03. prosince 2018.

Read moreSvětlo ve tmě – vánoční koncert Oblastní odbočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Olomouc se koná v pátek 28. 12. 2018 od 18:00 v kapucínském kostele Zvěstování Páně na Dolním náměstí v Olomouci. V tomto stále ještě vánočním čase, kdy je Štědrý den již za námi a jsme plni dojmů z radostných překvapení, Vás zveme na příjemný a sváteční koncert do krásného prostředí vánočního kostela. Vystoupí nevidomý varhaník Pavol Pekný a sólově členky flétnové supiny Black Ladies. Na programu budou skladby J. S. Bacha a J. K. Kuchaře, improvizace na duchovní písně a koledy. Vstupenky v ceně 100 Kč (členové odbočky, ZTP a ZTP/P 50 Kč) zakoupíte po domluvě v kanceláři odbočky (585 427 750) nebo přímo na místě koncertu.

celý článek

   

Představujeme Vánoce pro všechny – dobročinný projekt pro obdarování seniorů v LDN a dětí s poruchou autistického spektra

Autor: Administrator. Úterý 20. listopadu 2018.

Vánoce pro všechny„Vánoce pro všechny“ se jmenuje dobročinný neziskový projekt studentů Univerzity Palackého, jehož náplní je zajistit, aby co nejméně lidí, kteří pobývají ve zdravotnických zařízeních, zůstalo na Vánoce bez dárku. Cílem tohoto projektu je vánoční obdarování klientů, kteří zůstanou přes Vánoce v Léčebnách dlouhodobě nemocných a nově také obdarovávání dětí s autismem. Dvojice až trojice studentů Univerzity Palackého po domluvě navštíví nasmlouvaná zařízení (v loňském a předloňském roce to byla LDN v Olomouci a také LDN v Moravském Berouně), kde se klientů zeptá na přání k Vánocům. Jejich přání zveřejní na projektovém webu a na facebooku s výzvou k tomu, aby se studenti a zaměstnanci Palackého Univerzity hlásili k nákupu těchto dárečků. Vzhledem k tomu, že letos se projekt rozšiřuje o další zařízení, pokrytí od studentů a zaměstnanců Univerzity Palackého již nebude dostačující. Proto se projekt, který nedisponuje žádnými finančními prostředky a funguje na naprosto dobrovolnické bázi ze strany dárců i realizátorů, rozšiřuje i k nejširší veřejnosti. Realizátoři projektu dárky od lidí shromáždí a před Vánocemi je osobně roznáší babičkám, dědečkům a dětem spolu s vánočním přáním a balíčkem cukroví. Dárky pro klienty bude možno rezervovat od 1. 12. 2018.

   

Předvánoční Sluňákov - Dům přírody Litovelského Pomoraví zve na adventní kouzlení a vánoční tvořivé dílny

Autor: Administrator. Úterý 20. listopadu 2018.

Read moreAdventní kouzlení / sobota, 8. prosinec 2018 — 13:00; Dům přírody Litovelského Pomoraví – centrum Sluňákov                          Odpolední procházka s aktivitami pro děti a rodiče s vánoční atmosférou. Navštívíte kouzelnou vánoční Rajskou zahradu. Zahřejete se pohybem nebo i hrnkem teplého nápoje. Připravte si zdravé vánoční pochoutky a vánoční ozdoby. Na trasu můžete vyrazit do 16 hodin, ukončení v 17 hodin. Aktivity v přírodní galerii i uvnitř. Rodinné vstupné 100 Kč. Přidejte se k události na facebooku.

celý článek

   

MINISTERSTVO KULTURY ČR – VÝZVA K PODÁVÁNÍ ŽÁDOSTÍ O DOTACI NA PODPORU SPOLKŮ NA ROK 2019

Autor: Administrator. Pátek 09. listopadu 2018.

MK ČRSamostatné oddělení ochrany kulturních statků Ministerstva kultury ČR vyzývá k podávání žádostí ve výběrovém dotačním řízení v programu Kulturní aktivity na podporu projektů spolků a pobočných spolků podporujících kulturní aktivity v oblasti ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií v roce 2019. Oprávněnými žadateli jsou spolky a pobočné spolky ve smyslu ustanovení § 214 a násl. a § 3045 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.

Termín pro podání žádostí je 7. prosinec 2018. Podrobnosti k vyhlášení a formulář žádosti naleznete na webu Ministerstva kultury na tomto odkaze. Zdroj: MK ČR

   

Pozdě, ale přece. Výroční zpráva Malé lišky za rok 2017 je na světě

Autor: Hynek Pečinka. Úterý 06. listopadu 2018.

vyrockaLetos nám to trvalo trochu déle, než v uplynulých letech, ale přece jsme to zvládli. Výroční zpráva popisující naši činnost v loňském roce je konečně na světě. Hanka Hulíková, Helena Jandová a Hynek Pečinka se na 46 stranách textu doplněného bohatou sbírkou fotografií věnují tomu, jak jsme si stáli při pořádání našeho turistického a kulturního programu nebo při spolupráci s dalšími podobně naladěnými kolektivy v Česku i ve světě. Zajímavá jsou statistická čísla dokreslující naše aktivity v roce 2017, jako například počet akcí a jejich účastníků, počet našich členů či kilometráž nejvzdálenější akce apod. Součástí výroční zprávy bývají i údaje o členech orgánů a hospodaření spolků, proto je uvádíme i my.

Výroční zprávy se snažíme zpracovávat nikoli jen formálně, ale tak, aby i po letech sloužili našim členůma účastníkům našich akcí jako vzpomínka na hezky prožitý čas a zájemcům o naši činnost z řad veřejnosti pak výroční zprávy mají představit naši činnost v celé šíři a na konkrétních věcech jim přiblížit, čemu všemu se věnujeme. Proto neváhejte a vrhněte se do listování výročkou. Určitě vám zpříjemní podzimní večery!

Výroční zprávu olomoucké skupiny spolku Přátelé přírody z. s., která si říká Malá liška, za rok 2017 najdete mezi dalšími publikacemi zde.

   

Pozvánka na workshopy: Jak spolupracovat s firemními podporovateli, jak dostat neziskovku do médií a jak na sociální sítě?

Autor: Redakce UNO. Úterý 06. listopadu 2018.

Read moreAsociace nestátních neziskových organizací ČR ve spolupráci s Plzeňským Prazdrojem pořádá seminář/workshop, jehož tématem je společné hledání odpovědi na otázku, jak navázat a rozvíjet spolupráci s firemními podporovateli. Přemýšlíte o oslovení firem ke spolupráci a podpoře Vašeho projektu? Koho oslovit a jakou formu zvolit Jak zaujmout a navázat spolupráci? Jak se kvalitně připravit na jednání? Co je důležité pro budování vztahu a pro rozvoj spolupráce? Nejenom na tyto otázky nám odpoví Monika Matyáštíková – Manažerka trvale udržitelného rozvoje z Plzeňského Prazdroje. Podělí se s námi o své zkušenosti z druhé strany. Na příkladech z praxe si ukážeme, co funguje a čeho se určitě vyvarovat.

Termín: 5. prosince 2018, 9:30 – 13:00
Místo: Plzeňský Prazdroj, Ovocný trh 8, Praha

celý článek

   

Listopad v Heřmánku přinese besedy, tvoření i prostor k oddechu a sdílení zkušeností

Autor: Redakce UNO. Pátek 02. listopadu 2018.

Heřmánek 2018 02 fotoDorazíte-li v listopadu do Rodinného centra Heřmánek, načerpáte informace, naleznete prostor k oddechu i sdílení zkušeností. V přehledu listopadového programu najdete pozvání na besedy, tvoření i připomenutí, že v prosinci opět přijde Mikuláš. Malí ani velcí se bát nemusí, protože čertům je vstup zakázán! S ohledem na podzimní plískanice ovšem nelze vyloučit nějaké to marodění, proto přikládáme tip na knihu Petra Ludwiga Konec prokrastinace, která určitě stojí za přečtení. Je plná myšlenek a praktických návodů, jak přestat s odkládáním důležitých věcí.

Již Seneka tvrdil: „Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká.“ Na rozdíl od římského filosofa Seneky, prokrastinace je tady stále a odkládáním důležitých věcí často ztrácíme čas, který bychom mohli investovat do něčeho smysluplného. Petr Ludwig tvrdí, že pokud ji dokážeme porazit, máme šanci na šťastnější život. Co myslíte, má pravdu? Krásné podzimní dny přeje a na Vaši návštěvu se těší tým RC Heřmánek.

   

Podáváme ruce – závislým i jejich blízkým. Olomoucké Centrum komplexní péče otevírá tři nové skupiny

Autor: Administrator. Pátek 02. listopadu 2018.

Read moreCentrum komplexní péče na Dolním náměstí v Olomouci poskytuje anonymní a bezplatnou pomoc hned pro několik skupin klientů. Jedna je určena pro všechny, kdo mají jakoukoliv (přímou i nepřímou) zkušenost se závislostí, druhá pro hazardní hráče a třetí pro rodiče nebo blízké osoby uživatelů drog nebo patologických hráčů. Lidem jsou k dispozici tři psychologové ze Společnosti Podané ruce.

Sázkaři, workoholici i uživatelé drog

Nízkoprahová skupina je otevřena pro hazardní hráče, sázkaře, uživatele drog, jejich osoby blízké i osoby s jiným typem nelátkové závislosti jako jsou workoholismus, netolismus, patologické nakupování či online sázení. Klienti se nezavazují k dlouhodobému docházení, mohou přijít pouze jednou, nebo jak uznají za vhodné. Náplň je flexibilní podle jejich potřeb.

celý článek

   

Strana 10 z 214