Svátek má Hedvika
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Pět dní v přírodě Krkonoš, jednou nohou v Polsku a druhou v Česku

Autor: Hynek Pečinka. Pondělí 17. července 2017.

IMG 7671Ty dva červencové státní svátky se i letos hodily. Když si člověk vzal v pátek volno z práce, mohl s Přáteli přírody z olomoucké skupiny Malá liška strávit celých pět dní v Krkonoších. Tentokrát si vybrali jejich západní část, s bydlením na hřebeni nad Szklarskou Porębou na polské straně společné hranice. Sedmnáct natěšených účastníků vyrazilo ve středu 5. července dopoledne z Olomouce a všichni se, i s drobnými peripetiemi a zastávkou v Hořicích v Podkrkonoší, dokázali před čtvrtou odpolední setkat pod lanovkou, která je ze Szklarské Poręby přepravila na vrchol Szrenice (1362 m n. m.). Odtud urazili ještě asi 20 minut pěšky se zavazadly na zádech, aby stanuli před základnou ve výšce už pouhých 1200 m n. m. 

Celý článek...

 

Navštivte benefiční Bleší trh pro Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých

Autor: Administrator. Neděle 16. července 2017.

bleší trhBenefiční Bleší trh pro Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých se koná po celý měsíc červenec, denně kromě nedělí od 14:30 do 15:30. Společenství bratří kapucínů zapůjčilo prostory olomoucké odbočce SONS a pomáhá i při organizaci této benefiční akce. Bleší trh můžete navštívit v tajemném a zatím většině neznámém prostředí pod terasou kláštera kapucínů u kostela Zvěstování Panny Marie na Dolním náměstí v Olomouci. Oblastní Odbočka SONS získané finanční prostředky použije na obnovu a údržbu prostor, kde se těžce zrakově postižení setkávají a kde jim poskytuje odborné služby.

Máte doma věci, které jsou hezké, funkční a je Vám líto je jen tak vyhodit? Myslíte si, že by mohly ještě někomu udělat radost? Takové věci můžete nosit každý den před mší svatou, která začíná od 17:00 do sakristie výše zmíněného kostela nebo přímo do podzemí v době jeho otevření. Vstup naleznete z olomouckého Dolního náměstí vedle vchodu do kapucínského kostela. Pomáhat lze samozřejmě také tím, že si na trhu něco koupíte. Cenu předmětů, které si vyberete, určíte vy sami.

Pracovníci a členové Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z. s. - Oblastní odbočky Olomouc se s Vámi rádi setkají též v prostorách na I. P. Pavlova 69, kde sídlí i další organizace pomáhající našim zrakově hendikepovaným občanům. Třeba právě Vy někoho takového znáte...

   

Výzva neziskovkám k účasti na XII. ročníku Advent plný křídlení

Autor: Administrator. Čtvrtek 06. července 2017.

Read moreDvanáctý ročník festivalu dobročinnosti se uskuteční ve čtvrtek 7. 12. 2017 v prostorách Gongu v Dolní oblasti Vítkovice. KŘÍDLENÍ nadační fond ve spolupráci s dalšími partnery nabízí příležitost k setkání, zábavě, sebeprezentaci a hlavně fundrasingu. Je nejvyšší čas navzájem spolupracovat, propojovat, sdílet... křídlit! Poslání projektu lze shrnout mottem: „Skládáme se na křídla pro místní neziskové organizace". Především se jedná o místní organizace, které se věnují tělesně i duševně postiženým lidem, lidem s nejrůznějším handicapem, seniorům, sociálně slabým dětem a studentům, ale také organizacím pečujícím o zvířata a životní prostředí.

celý článek

   

Jarní úklidová sezóna úspěšně zakončena, podzimní se chystá

Autor: Administrator. Neděle 02. července 2017.

Read morePoslední úklidovou akcí v Havířově skončila o uplynulém víkendu jarní etapa dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017. Zúčastnilo se jí přes 83 000 dobrovolníků, což je bezmála tolik, jako za celý loňský rok. Podzimní termín úklidů 23. září bude generálkou na dlouho připravovaný celosvětový World Cleanup Day, který proběhne příští rok ve více než 100 zemích na všech kontinentech.

celý článek

   

23. ročník festivalu Dny umění nevidomých na Moravě hostí nevidomou německou malířku Silju Korn a slabozrakého britského malíře Jonathana Huxleye

Autor: Administrator. Středa 28. června 2017.

Read moreSjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z. s. pořádá Dny umění nevidomých na Moravě - festival zrakově postižených umělců a souborů, jejichž jsou nevidomí a slabozrací rozhodujícími činiteli. Koná se každoročně již od roku 1995 v období jara a léta ve vybraných městech především střední a východní Moravy. Cílem festivalu je představit nejširší veřejnosti nadané zrakově postižené umělce a přesvědčit ji tak o tom, že nevidomý člověk má pouze ztížené zrakové možnosti, ale jinak je zcela schopen být nedílnou součástí společnosti.

letošním roce Vás Knihovna města Olomouce a SONS ČR, z. s. - Oblastní odbočka Olomouc srdečně zvou na výstavu obrazů britského malíře Jonathana Huxleye. Slabozraký malíř s mnoha mezinárodními úspěchy, který je kvůli vadě zraku velmi citlivý na světlo, nejčastěji tvoří v zatemněném ateliéru pomocí ultrafialového záření a fluorescenční (světélkující) barvy. Při své práci občas využívá vidícího asistenta. Výstava jeho děl se koná v prostorách Knihovny města Olomouce, pobočce Jungmannova 25 od 3. července do 31. srpna 2017.

celý článek

   

Maltézská pomoc slaví 15 let od svého vzniku. Patří mezi přední poskytovatele terénní osobní asistence seniorům v ČR

Autor: Administrator. Pondělí 26. června 2017.

Read moreV současnosti je Maltézská pomoc druhou největší organizací poskytující terénní osobní asistenci pro seniory v České republice. Společnost svými službami zaplnila velkou mezeru na trhu sociálních služeb. Jejich potřeba se v důsledku stárnoucí populace každým rokem rapidně zvyšuje. Za pět let se počet klientů Maltézské pomoci téměř zpětinásobil. Stejným tempem roste i počet pracovníků.

Společnost působí zejména na poli terénní osobní asistence seniorům, kde se jí během posledních let nebývale daří. Klientů výrazně přibylo a s nimi roste i počet zaměstnanců – asistentek má společnost aktuálně 130, další plánuje nabírat. Ročně u klientů odpracují dohromady přes 80 tisíc hodin. „Po této službě je veliká poptávka. Česká společnost následuje zahraniční trendy a zájem o péči v domácím prostředí je čím dál větší. Lidé se více zajímají o své možnosti a nechtějí odcházet do pečovatelských zařízení, pokud to není nezbytně nutné,“ popisuje vývoj ředitel organizace Jiří Juda, který je v čele Maltézské pomoci od roku 2009.

celý článek

   

Již čtvrtá Pouť lidí dobré vůle na Štolnavu se koná ve výroční den kostela sv. Jana a Pavla – v pondělí 26. června

Autor: Redakce UNO. Úterý 20. června 2017.

Pouť štolnava 2017Pouť lidí dobré vůle na Štolnavu ve výroční den kostela sv. Jana a Pavla se koná v pondělí 26. června 2017. Již tradiční akce se s ohledem na všední den uskuteční v poněkud zkrácené podobě, ale opět za účasti rodáků z Německa. Pouť zahájí mše svatá s doprovodem scholy od sv. Jana Křtitele ze Šumperka v 17:00 hodin. Po setkání s bývalými obyvateli a jejich potomky podvečer ukončí závěrečné požehnání v 18:30. Na pouť všechny srdečně zve Spolek obnova kulturního dědictví údolí Desné

Na počátku snažení spolku bylo postavit na místě zaniklé obce Štolnava (Prameny u Žárové) „Kříž smíření“. Tato iniciativa přerostla v projekt Obnovy základů kostela sv. Jana a Pavla, který byl zbořen v r.1965 československou armádou. Díky mnoha ochotným dobrovolníkům, dárcům a sponzorům mohlo vzniknout dílo, které nejen nám, ale i budoucím generacím připomene, že na tomto krásném místě naší země žili lidé, kteří ho měli rádi a zanechali zde svoji nesmazatelnou stopu. Letošní pouť se koná u příležitosti dokončení obnovy základů kostela svatých Jana a Pavla a opravy hřbitovní zdi. Pozvánka na akci ke stažení zde.

   

Neziskové organizace z regionu se potkávají jednou ročně na sněmu. Letos už podevatenácté

Autor: Hynek Pečinka. Úterý 20. června 2017.

Read moreUž devatenácté výroční setkání reprezentace neziskového sektoru našeho regionu, aneb krajský sněm Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje, proběhlo v úterý 13. června v Olomouci. Letos nešlo o žádné sněmování, ale spíše o přehlídku příspěvků mapujících kondici nevládních organizací v našem kraji a příležitosti pro ně.

Nabitý podvečerní program se konal v prostorách olomoucké Oblastní unie neslyšících za účasti padesátky zástupců různých oblastí, kterým se občanská společnost věnuje.

celý článek

   

Tak je to tady, největší sportovní akce na vozíku se blíží!

Autor: Administrator. Pátek 16. června 2017.

Read moreJiž počtvrté proběhne pokus překonat rekord v počtu účastníků jízdy na vozíku. V pátek 23. června v 9:00 propukne 24-hodinová štafeta, kde každý z účastníků, je jedno, jestli přijde po svých, přijede na kole nebo koloběžce, si sedne na čtyři kola a urazí minimálně jeden okruh v délce 250 m. Jede se i v noci, za každého počasí, a cílem je nepřerušit lidský řetězec, zapojit co nejvíce účastníků a vytvořit báječnou atmosféru netradiční akce. 

Přijďte do Smetanových sadů i vy, každá hlava, která vyrazí na trať, se počítá. Pro všechny bude k dispozici k zapůjčení dostatek kovových ořů, a když bude zájemců hodně, může jich vyrazit na trať postupně i více naráz. Účastnit se mohou celé rodiny i s dětmi. Podpořit tuto myšlenku můžete dále i tím, když přizvete své partnery, přátele, uvítáme účast týmů složených z kolegů či zájmových skupin, zejména v nočních hodinách. Počet členů týmu nerozhoduje. Důležité je nadšení pro akci a ochota pomoci, aby se nám podařilo štafetu absolvovat bez přerušení. Věříme, že se letos podaří překonat rekord loňského roku, který byl 547 účastníků.

celý článek

   

Výprava na Králický Sněžník zažila aprílové počasí i v červnu

Autor: Hynek Pečinka. Středa 14. června 2017.

Read moreNa sobotu 10. června naplánovali olomoučtí Přátelé přírody - skupina Malá liška výlet na Králický Sněžník. Měli trochu obavu, jestli už na takový výšlap nebude moc teplo. Jenže člověk míní a počasí mění… Akce na olomoucké vlakové nádraží i přes ranní hodinu srazu přilákala šestnáct turistů, z toho pět nových tváří. Vedení výpravy se ujali Iva Dvořáková a Petr Zatloukal.

Už cestou vlakem jsme za okny sledovali déšť a utěšovali jsme se, že to tak v cíli být nemusí. Výchozí bod výstupu - Stříbrnice nás ale také přivítal pěkným lijákem. Ti šťastnější a vybavenější vytáhli pláštěnky a deštníky. Ti, co je neměli, jim je záviděli a riskovali promáčení, což se v několika případech i stalo. I tak jsme ale statečně, někteří s mírně zaťatými zuby, šlapali do nejbližšího cíle, k oblíbené chatě Návrší. Tam nám Iva Dvořáková povykládala něco o historii Králického Sněžníku. A řekli jsme si, že jedenáctá rozhodne. Déšť mezitím ustal a převážná většina výpravy se po občerstvení a částečném vysušení rozhodla ve výstupu pokračovat.

celý článek

   

Za potěšením bez námahy. Olomoucké Centrum Amelie zve na společnou prohlídku Rozária

Autor: Administrator. Pondělí 12. června 2017.

Read moreAmelie již nějaký ten rok nabízí všem bez rozdílu trochu jednoduché relaxace - zajít si na výstavu a pokochat se krásou, kterou tam můžeme potkat. Mnoho lidí si na výstavu samo nevyrazí - obávají se, že „tomu nerozumí“, že „si budou připadat divně“, že je „trapné chodit na výstavu sám/sama“ a že „to je jen pro umělce“ a mnoho dalšího. Ano, i to vše se může stát a může to být pravda. Amelie však díky svým arteterapeutům vybere za vás, půjde s vámi a umožní vám se ptát, sdílet dojmy (ať už jsou jakékoli) a rozhodně vám tak nepřímo pomůže.

celý článek

   

Strana 6 z 192

Projekt „Pomáháme neziskovkám" v roce 2017 finančně podpořilo město Šumperk. Jedná se především o finanční podporu činnosti koordinačních pomocníků v regionu, webu UNO-OK.cz, podporu akcí v regionu a činnost sekce.