Svátek má Iveta a Slavoj
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Poslechněte si záznam z vánočního koncertu dechové hudby Kornet

Autor: Redakce UNO. Úterý 29. prosince 2020.

Dechová hudba KORNET Soběchleby 15.8.2020Již potřicáté fanfárová sekce Dechové hudby KORNET zahrála vánoční koncert v Lipníku na věži sv. Jakuba, a to 24. prosince 2020 od 16 do 17 hodin, letos v obsazení ustáleném z posledních let: Míša Mikulík, Leonardo Zábranský a Pavel Mikeš. "Živých" posluchačů u zvonice bylo kvůli pandemii tento rok málo, sotva stovka. Koncert proto on-line natočil a přenášel v reálném čase na Facebooku p. Repáč z TV Lipník a připravil z něj i sestřih, který je na webu TV Lipník. Na stránkách TV Lipník jsou i další reportáže z činnosti KORNETu (svěcení hasičské techniky v Jezernici 31. 7. 2020, hody v Týně v září, pietní akty ke státním výročím apod.).

Všem kolegům hudebníkům děkuji za letošní spolupráci a s našimi příznivci se budeme těšit na další akce! Děkuji tímto také všem za vánoční a novoroční zdravice, jakožto i za blahopřáním k mým narozeninám, které jsem oslavil na Boží hod vánoční. A ještě oficiální poděkování: za finanční podporu OL kraji, Městu Lipník nad Bečvou, za propagaci p. Repáčovi a jeho partnerce z TV Lipník, Martinu Zapletalovi za fotodokumentaci - a v neposlední řadě: RNDr. Jitce Seitlové, místopředsedkyni Senátu ČR, a Mgr. Ondrovi Vlčkovi, místostarostovi Lipníka, za přátelství.

Váš Pavel Mikeš

 
 

Dejme seniorům možnost se rozhodnout – společné prohlášení neziskových organizací

Autor: Redakce UNO. Středa 16. prosince 2020.

TZ seniori1Stereotypizace a stigmatizace seniorů. Takové je označení seniorů jako ohrožené skupiny. Rozhodování státu a společnosti za zcela svéprávné osoby. To jsou skutečnosti, které daly impuls ke spojení neziskových organizací, které pomáhají seniorům, ke společnému prohlášení. Uvědomujeme si, že daná problematika je složitá, a že na její řešení nelze aplikovat jednoduchá východiska (jakkoliv se o to snažíme). Chceme ale nabídnout náš pohled a zkušenosti, příběhy z praxe. V druhé části tiskové zprávy také vyjádření zúčastněných osob a kontakty na dané organizace. Organizace, které se na ní podílejí, poskytují seniorům různé druhy péče - od preventivní po pečovatelskou či ústavní. Stejně jako tyto služby jsou totiž různorodé potřeby a požadavky seniorů. Celá tisková zpráva je zde.

   

Přísnější opatření 4. stupně PES začnou platit v pátek, rozhodla vláda

Autor: Redakce UNO. Středa 16. prosince 2020.

coronavirus heroOd pátku 18. prosince se Česká republika vrátí do 4. stupně protiepidemického systému (PES), který ale dozná několika změn. Návrat do druhého nejpřísnějšího stupně PES bude znamenat mimo jiné opětovné zavedení zákazu volného pohybu osob v režimu pro den do 23 hodin a v noci do 5. hodiny ranní. Budou uzavřeny bary a restaurace, zoologické zahrady, muzea či koupaliště a další vnitřní sportoviště. Zůstanou však otevřeny všechny obchody a služby, pokud zajistí, že v prodejně bude jen jeden zákazník na 15 metrů čtverečních. Na rozdíl od minule nebude také platit nedělní zákaz prodeje. Více...

   

Hodí se i neziskovkám: covidové rozvolňování - pravidla pro hromadné akce a další život

Autor: Hynek Pečinka. Středa 02. prosince 2020.

Na tomto odkazu nejdete oficiální znění koronavirových omezení, která budou účinná od čtvrtka 3. prosince. Pro naše účely jde hlavně o povolení hromadných akcí do 10 osob uvnitř a 50 osob venku s tím, že mezi další skupinou musí být rozestup 2 metry. Co je dál povoleno a co ne, se dočtete v podrobném textu v příloze. Mě osobně nejvíc pobavilo, že "každý hráč na smyčcové nástroje použije samostatný notový pult" - pro zvídavé duše: čl. I odst. 2 písm. a) bod iii) usnesení vlády č. 498/2020 Sb.

Zákaz pohybu bez roušky tam nehledejte, ten je pro větší přehlednost stanoven v opatření Ministerstva zdravotnictví, dostupném tady (účinnost taky od čtvrtka 3. 12. 2020). V něm je zase veselé, že se vyžaduje pohyb s ochranným prostředkem nosu a úst, ale nikoli už to, aby byl tento prostředek na nose a ústech při pohybu nasazen.

A takhle tady žijeme. Pak z toho nemají mít lidi částečně zmatek a částečně legraci.

 
   

Do Mikulášské sbírky Maltézské pomoci v Olomouci se může zapojit i široká veřejnost

Autor: Redakce UNO. Středa 02. prosince 2020.

Mikulášská sbírka plakátMaltézská pomoc v Olomouci pořádá už 15 let tradiční Mikulášskou sbírku s názvem „Zkuste udělat zázrak – Staňte se Mikulášem“. Humanitární sbírka pomůže rodinám s dětmi, které jsou ohroženy sociálním vyloučením v lokalitách, kde působíme, tedy v Olomouci a Přerově. Chceme díky této sbírce ulehčit situaci sociálně potřebným rodinám, kterým se dlouhodobě věnujeme, a to zvláště jejich dětem. Řada z nich si v tíživé situaci často nemůže dovolit koupit ani základní prostředky potřebné k životu a právě před Vánocemi prožívají tuto svou situaci mnohem silněji. Sbírka je zaměřena na vzdělávací pomůcky, školní potřeby a hračky zaměřené na rozvoj dětí (knihy, omalovánky, motorické hračky, puzzle, stavebnice, pastelky, školní pouzdra, batohy, …). Dále jsou vhodným dárkem  hygienické potřeby a drogerie (dětské pleny, prací prášky, vlhčené ubrousky…). Velmi oceníme také trvanlivé potraviny. Plyšové hračky z praktických důvodů nevybíráme. Dárky následně přerozdělíme ještě před Vánoci mezi naše potřebné klientské rodiny. Část výtěžku poputuje i mezi klienty organizace ESTER na Javornicku a Jesenicku.

Sbírka se tradičně koná ve spolupráci s vybranými ZŠ a SŠ v Olomouci, letošní „covidový“ rok však této spolupráci příliš nepřeje, zapojí se pouze Církevní gymnázium Německého řádu. Zapojit se mohou i jednotlivci z řad veřejnosti. Dary lze přinést osobně od středy 2. do pátku 5. prosince vždy od 8 do 17 hodin na olomouckou pobočku Maltézské pomoci na ulici Wurmova 7 v Olomouci. Dotazy směřujte na Karla Čapku, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , 605 228 161.

Podívejte se i na fotografie z loňského roku.

   

MÁTE PROJEKT PODPORUJÍCÍ UDRŽITELNÝ ROZVOJ? MŮŽEME VÁM POMOCI S FINANCOVÁNÍM

Autor: Redakce UNO. Úterý 01. prosince 2020.

Read moreStředisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE vyhlašuje výzvu k podání žádostí na financování projektů podporující udržitelný rozvoj s důrazem na jeho environmentální nebo sociální rozměr. Žadateli mohou být občanské organizace, které působí na místní nebo celostátní úrovni v oblasti zvyšování povědomí veřejnosti o Cílech udržitelného rozvoje, s důrazem na jeho environmentální nebo sociální rozměr.

celý článek

   

On-line seminář Dotace EU a finanční řízení

Autor: Redakce UNO. Úterý 01. prosince 2020.

seminarChcete získat informace, jak správně finančně řídit projekt z fondů EU? Zúčastněte se ve čtvrtek 10. prosince 2020 online semináře Dotace EU a finanční řízení. Seminář proběhne prostřednictvím MS Teams v termínu od 9 do 16 hodin. Je určen pro cílovou skupinu žadatelů a příjemců podpory z ESI fondů a je ZDARMA. Jedná se o opakování úspěšného cyklu z roku 2019 se školitelem Ing. Lukášem Meleckým, Ph.D. 

Kapacita je omezená, registrujte se prosím nejpozději do 9. prosince 2020. Pozvánku, podrobný program a přihlášku najdete na tomto odkazu.

   

Představujeme neziskovku: AVZO TSČ ČR - ZO Rybník Kocián, aneb sportovní rybáři z Loučné nad Desnou

Autor: Redakce UNO. Pátek 13. listopadu 2020.

Read moreV rámci pozvánky na letošní krajský sněm UNO, organizovaný "na dálku", jsme byli požádáni o sdělení, jak si vedl náš pobočný spolek AVZO Rybník Kocián z Loučné nad Desnou. Letošní sezóna 2020 u nás začala v polovině května po odeznění první fáze koronaviru. S průběhem této sezóny jsme celkem spokojeni. Výsledky oproti minulému roku představují jen asi 80 %. Celkem bylo vydáno 1232 rybářských povolenek (loni 1357).

Prodej uzených ryb 84 kg (loni 144). Při běžném provozu zajišťujeme drobný prodej občerstvení nejen rybářů a tržby činí 127 tis. Kč (loni 158). Nejvíc prodej Šeráku z hanušovického pivovaru 4 500 lahví, loni o 2500 ks více.

celý článek

   

P-centrum nabídne stres online. Zpřístupní záznam benefiční přednášky Františka Koukolíka

Autor: Redakce UNO. Pátek 13. listopadu 2020.

Read morePříští týden si připomeneme nejen výročí sametové revoluce, ale také benefiční přednášku renomovaného českého neuropatologa Františka Koukolíka na podporu Rodinného centra U Mloka. Ta se uskutečnila v září na půdě Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Právě její záznam veřejnosti v exkluzivním promítání nabídne P-centrum na svém facebookovém účtu.

celý článek

   

Svoláváme XXI. krajský sněm Unie nestátních neziskových organizací korespondenční formou

Autor: Hynek Pečinka. Pondělí 02. listopadu 2020.

41964586 2186307341414597 6537106504170864640 oVážení a milí zástupci a zástupkyně našich členských organizací! Předsednictvo Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje se rozhodlo s ohledem na omezení způsobená epidemií koronaviru svolat letošní XXI. krajský sněm naší Unie výjimečně distanční formou, tj. s hlasováním e-mailem. Na e-mailové adresy našich členských organizací, které evidujeme, jsme zaslali ke schválení účetní závěrku za rok 2019 a návrh předsednictva na prodloužení funkčního období stávajících členů předsednictva o jeden rok, tj. do 13. 9. 2021. Dále Vám byly zaslány na vědomí zápisy z jednání předsednictva za období od 9/2019, dokumentující činnost předsednictva v uplynulém roce. 

Prosíme o zaslání vyjádření za Vaši organizaci nejpozději do 9. 11. 2020 včetně na e-mail sekretariátu: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . V případě, že od Vaší organizace neobdržíme vyjádření, budeme mít za to, že schvalujete účetní závěrku 2019 a prodloužení funkčního období členů předsednictva do 13. 9. 2021 a berete na vědomí zápisy z jednání předsednictva. Pokud Vám žádný e-mail s materiály ke sněmu nedorazil, kontaktujte sekretariát a společně zjistíme, kde se stala chyba.

Budeme zároveň rádi, pokud se s námi podělíte o tom, jak fungujete v době epidemie. Vaše články rádi zveřejníme na našem webu a Facebooku. Stejně tak rádi poradíme s dotazy a nejasnostmi, které Vás ohledně Vaší činnosti v době koronavirové trápí.

Přejeme Vám i Vašim kolegům, dobrovolníkům, členům a klientům pevné zdraví a optimistický náhled na věc.

   

Žáci z prostějovské ZŠ E. Valenty v rámci projektu Get up and goals upozorňují na nadměrnou produkci plastů

Autor: Redakce UNO. Pondělí 26. října 2020.

Read moreZákladní škola E. Valenty Prostějov se v rámci projektu Get up and Goals organizace APROK, snaží již několik let o ekologickou osvětu. Na začátku října odstartovali žáci a učitelé další akci, která upozorňuje na množství plastového odpadu, které jsme schopni za velmi krátkou dobu vyprodukovat. Jejím cílem je pak přimět každého jedince, aby do budoucna pokusil produkci plastu snížit.

Principem celé akce je vyhodnotit, kolik plastu vyprodukuje jedna třída za jeden pracovní týden. Každá třída proto dostane svůj vlastní černý pytel, který slouží pro sběr veškerého plastového odpadu. Po pěti dnech se všechny pytle ze tříd vysbírají a bude následovat vyhodnocení. Jelikož je ve škole dohromady více než 700 osob, jedná se o velký reprezentační vzorek.

celý článek

   

Strana 6 z 221