Svátek má Jonáš
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

K příležitostem z bruselských programů i dalších nadnárodních fondů vás nasměruje OK linka

Autor: Administrator. Čtvrtek 25. února 2021.

Read moreOK linka je nová služba a kontaktní centrum pro organizace a zájemce z Olomouckého kraje. Nasměruje vás k možnostem podpory z komunitárních programů řízených přímo Evropskou komisí i z dalších nadnárodních programů a fondů. Kromě základního přehledu programů a výzev, do nichž je možné předkládat projekty, můžete své záměry a možnosti jejich financování konzultovat e-mailem, telefonicky nebo osobně.

Na rozdíl od operačních programů, financovaných Evropskou unií a řízených českými ministerstvy, jsou komunitární programy řízeny přímo Evropskou komisí, nebo jí zřízenou agenturou, a v soutěži o podporu svých projektů nesoutěží pouze české, ale subjekty ze všech členských zemí EU. Komunitární programy jsou financovány přímo z rozpočtu EU. Jsou vždy víceleté, poskytují zpravidla neinvestiční podporu v rozmezí 40-75 %, výjimečně více. Žadatelé musí peníze použít na konkrétní a v projektu předem uvedené účely, které naplňují programové cíle.

celý článek

 

Rodinám v tíživé situaci poradí Maltézská pomoc

Autor: Redakce UNO. Čtvrtek 25. února 2021.

Maltezska-pomoc-rodiny-v-tizive-situaci-600x400Společnost Maltézská pomoc, o.p.s. nabízí rodinám v tíživé situaci - ale nejen jim - pomocnou ruku se starostmi s hledáním bydlení, zaměstnání, stabilizací finanční situace či podporou při výchově dětí. Právě taková pomoc rodičům a dětem zasaženým dopady aktuálních protipandemických opatření je hlavní náplní sociálně aktivizačních služeb spadajících pod Maltézskou pomoc. Její olomoucké centrum pomáhá rodinám s dětmi z Olomouce, Přerova a z přilehlých obcí. 

Aktuálně se řada rodin ocitá v problematické situaci například z důvodu proticovidových opatření, čelí hrozící ztrátě zaměstnání či bydlení, nebo řeší problémy s výchovou dětí. Je důležité, aby věděly, že nejsou samy a že je zde organizace, která jim zdarma nabídne pomocnou ruku a bude jim oporou a pomocníkem v překonávání těžkostí, kterým rodiče a děti čelí. Více...

   

Přátelé přírody z Olomouce: Tři úspěchy našeho roku 2020

Autor: Hynek Pečinka. Neděle 21. února 2021.

křestRok 2020 byl pro olomouckou skupinu Malá liška spolku Přátelé přírody, z. s., naprosto jiný než devět předchozích let. Naše činnost byla (a stále je) ovlivněna pandemií čínského koronaviru. Jeho vinou se zastavil život ve spoustě oblastí, tu spolkovou nevyjímaje. V loňském roce jsme fungovali v podstatě do půlky března, pak chvíli v létě a chvíli na podzim. Od začátku října jsme opět stáli a jen v předvánoční době, kdy vláda povolila uzávěru, jsme stihli uspořádat dva výlety. Přesto nelze říct, že by rok 2020 byl pro nás neúspěšný. V červenci jsme v prostorách RCO v Olomouci uspořádali výstavu velkoformátových fotografií, mapujících deset let činnosti naší skupiny, a to ze všech oblastí naší široké působnosti. Vybrat z tisíců záběrů několik desítek těch nej nebylo vůbec jednoduché. Celý článek...

   

10 typů e-mailingových kampaní, které by měla posílat každá neziskovka

Autor: Administrator. Pondělí 15. února 2021.

ongKaždá nezisková organizace potřebuje komunikovat se svými podporovateli a dárci jednoduše, efektivně a levně. Jedním z nejúčinnějších kanálů pro komunikaci a budování vztahů je e-mailing, díky kterému můžete dát svým příjemcům vědět o nových projektech, aktuálních možnostech darování nebo je můžete pozvat na vámi organizované události. Pojďme se společně podívat na ty nejúčinnější kampaně, které se hodí právě pro neziskový sektor. Celý článek na webu Techsoup.cz...

   

Vy a technologie: Vyplňte průzkum a podpořte rozvoj IT v nezisku

Autor: Redakce UNO. Pondělí 15. února 2021.

Neziskovky4.0 Microsoft2018AnnaSolcova.130-1024x684 1Rádi byste si do organizace pořídili nové technologické nástroje nebo více rozvinuli své digitální kompetence? Vyplňte tento dotazník, kterým Sdružení Via, z. ú., společně s Nadací OSF zjišťuje, co neziskovky v rámci IT potřebují. Máte tak jedinečnou možnost ujasnit si, ve kterých oblastech potřebujete svou organizaci posílit, a navíc můžete následně požádat o grant od Nadace OSF.

Víme, že se situace v oblasti IT vybavení a znalostí v neziskovém sektoru posunula, nicméně stále zde vidíme prostor pro zlepšení. Výsledky dotazníku nám pomohou vytvořit nové grantové příležitosti, kurzy, webináře a další programy na podporu českého neziskového prostředí.

Dotazník je určen pro všechny IT pracovníky, ředitele nebo provozní manažery neziskových organizací. Prosíme, aby jej za organizaci vyplnila vždy jen jedna osoba. Všechny otázky se vztahují k tomu, jak ve vaší organizaci využíváte IT. Jeho vyplnění by vám nemělo zabrat více jak 30 minut času. Prosíme o jeho vyplnění v období od 1. do 28. února 2021. Anonymizované výsledky dotazníku budou také zveřejněny na webech TechSoup a Nadace OSF, aby s výsledky dotazníku mohly pracovat i další organizace.

   

Finanční kalkulačka hodnotí kondici neziskovek

Autor: Redakce UNO. Neděle 07. února 2021.

kalkulackaChcete vědět, v jaké finanční kondici se vaše organizace opravdu nachází? Zjistit, jaké negativní skutečnosti mohou ohrožovat vaše ekonomické fungování, a dozvědět se, jak tyto ohrožující faktory odstranit? Centrem pro výzkum neziskového sektoru Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity vytvořilo Finanční kalkulačku pro nestátní neziskové organizace.

Kalkulačka funguje na principu tzv. ratingů, které vychází z hodnocení různých zejména finančních ukazatelů Vaší organizace. Výsledné ratingy jsou pak stanovovány na škále známek A (nejlepší) až F (nejhorší), hodnocení samozřejmě závisí i na tom, zda je vaše organizace veřejně, nebo vzájemně prospěšná.

Podrobnosti se dozvíte a kalkulačku najdete na tomto odkazu.

   

Pozvánka: Vzdělávací online workshop "Profesionalizace neziskovek"

Autor: Administrator. Čtvrtek 21. ledna 2021.

Read moreRádi bychom vás za Nadaci rozvoje občanské společnosti pozvali na VZDĚLÁVACÍ WORKSHOP pro malé a střední neziskové neziskové organizace v rámci projektu Profesionalizace neziskovek. Účast na workshopu je zdarma.

KDY: 2. února od 9.30 do 14:00 (vč. polední pauzy). Podrobnosti níže v článku.

celý článek

   

V Přerově se opět po roce objevila melanistická sýkora modřinka

Autor: Redakce UNO. Úterý 19. ledna 2021.

Read moreNeobvykle zbarvená sýkora, kterou loni pozoroval ochránce přírody Adin Vyhlídka, se letos opět vrátila do Přerova. V neděli 17. ledna ji na svém krmítku objevila Jarmila Kačírková, členka Moravského ornitologického spolku. Modřinka má vzácnou pigmentovou vadu – melanismus. V jejím zbarvení chybí bílá a žlutá barva a naopak převládá černá a šedá. Melanismus je zjednodušeně řečeno opak albinismu. U albínů převažuje bílé zbarvení, u melanistů naopak převažuje černé zbarvení. Melanismus je mnohem vzácnější než albinismus a objevuje se výjimečně u plazů, savců i ptáků.

celý článek

   

Zapojte se do průzkumu o dopadech covidu na neziskový sektor

Autor: Administrator. Úterý 19. ledna 2021.

Read moreNadace OSF zve zástupce neziskovek k vyplnění krátkého dotazníku, kterým chce zmapovat celoroční dopady pandemie COVID na neziskový sektor a zjistit jeho komplexní potřeby. Navazuje tím na svůj jarní průzkum, kterého se mnoho z vás zúčastnilo (výsledky najdete zde). Cílem je získat aktuální data a zjistit, jak se situace neziskových organizací od začátku minulého roku posunula. 

Zde najdete odkaz na dotazník. Prosíme o jeho vyplnění do 26. ledna 2021 včetně. Uvítáme, když dotazník nasdílíte dalším spřáteleným organizacím.

celý článek

   

Osobnost neziskového sektoru pro rok 2020 zná své vítěze. Uspěli pracovníci Charity a matka 14 dětí

Autor: Redakce UNO. Čtvrtek 14. ledna 2021.

Read moreAsociace nestátních neziskových organizací v České republice vyhlásila vítěze každoroční akce Osobnost neziskového sektoru. Na první místo porota vybrala Martinu Marečkovou, čelní pracovnici domácí zdravotní a hospicové péče Charity Uherský Brod. Druhé místo patří řediteli Oblastní charity Červený Kostelec Miroslavu Wajsarovi.  Třetí místo obsadila Monika Dietrichová, která přijala za svůj život do péče 10 dětí. „Celá naše republika si prochází těžkým bojem s covidem-19. Nesmíme proto zapomenout na ty, kteří stojí společně se zdravotníky v první linii. Jsou to hlavně pečovatelé o seniory, hendikepované osoby a děti,“ prohlásil primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Ten se ujal slavnostního vyhlášení prvních tří zvolených osobností, které se letos z důvodu karanténních opatření muselo uskutečnit pouze online formou. 

celý článek

   

Veřejná konzultace návrhu Strategie spolupráce veřejné správy s nevládkami na léta 2021 až 2030

Autor: Redakce UNO. Úterý 29. prosince 2020.

D2vtURdWwAUZo6FInformujeme vás, že sekretariát Rady vlády pro nestátní neziskové organizace dne 18. prosince 2020 zahájil veřejnou konzultaci návrhu Strategie spolupráce veřejné správy s nestátními neziskovými organizacemi na léta 2021 až 2030. Cílem veřejné konzultace je získat názor odborné i širší veřejnosti na soustavu cílů a opatření tohoto nového vládního dokumentu.

Konzultace v podobě online dotazníku bude zpřístupněna do 8. ledna 2021. Detailní informace naleznete na tomto odkazu.

   

Strana 5 z 221