Svátek má Taťána
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Představujeme neziskovku: Roska Olomouc

Autor: Redakce UNO. Pondělí 20. července 2020.

Read moreMezi dlouhodobé členy Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje patří i pobočný spolek Unie ROSKA - české MS společnosti, z. s. působící v krajském městě. Roska Olomouc, stejně jako celostátní spolek vznikla, aby pomáhala pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým. Roztroušená skleróza (ve zkratce RS nebo MS podle anglického multiple sclerosis) je závažné neurologické, sice nevyléčitelné, ale léčitelné, onemocnění, které může významně ovlivnit kvalitu života jak nemocného, tak i jeho rodiny. Má současně negativní vliv na jeho tělesné, mentální i psychické funkce. 

Přestože je v Česku téměř 19 tisíc nemocných, široká veřejnost stále ještě není správně a dostatečně informována. Rozšířený názor je, že sklerotik je přece ten, co zapomíná. „Lidé s roztroušenou sklerózou žijí mezi námi a my bychom neměli být k jejich problémům lhostejní,“ říká Jana Nakládalová, předsedkyně olomoucké pobočky Unie ROSKA.

celý článek

 

První ornitologická exkurze na Hradeckém rybníku v Tovačově

Autor: Redakce UNO. Pátek 03. července 2020.

Read moreV sobotu 11. července se uskuteční první letošní ornitologická exkurze pro veřejnost v Tovačově, kterou pořádá Moravský ornitologický spolek – středomoravská pobočka ČSO. Zájemci o poznávání a pozorování ptactva se sejdou u Hradeckého rybníka. Sraz zájemců o poznávání a pozorování ptactva je v 8.00 hod. u sádek Hradeckého rybníka v Tovačově. Exkurze se zastaví i u Křenovského rybníka a dále bude pokračovat po hrázích Hradeckého rybníka. Zájemci o pozorování ptactva se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka.

celý článek

   

Nevládní organizace vyčistí přes 300 studen a přispějí nejohroženějším. Na pomoc zaplaveným vybraly 2,8 milionu korun

Autor: Redakce UNO. Pátek 03. července 2020.

Read moreNevládní organizace se v reakci na povodně na Uničovsku a Šumpersku dohodly na pomoci zaplaveným. Jejich pracovníci společně navštívili 466 domácností, ze kterých bylo 160 zaplaveno v obytné části domu. Kromě finančních příspěvků nejohroženějším pomohou s vyčištěním více než 300 studní. Na pomoc vybraly od dárců necelých 2,8 milionu korun.

Spolu s  místními hasičskými sbory pomáhaly po osmém červnu i nevládní organizace ADRA, Červený kříž, Člověk v tísni, Diakonie, Charita a Maltézská pomoc. Už v prvních dnech po záplavě distribuovali jejich pracovníci a dobrovolníci pitnou vodu, pomáhali s odklízením bahna, zapůjčili nebo darovali místním dezinfekční a čistící prostředky, vysoušeče, nářadí,  kolečka, lopaty nebo popelnice, které jim odplavila voda. 

celý článek

   

Právní poradna: Vyloučení člena ze spolku a obrana proti němu

Autor: Redakce UNO. Pondělí 15. června 2020.

paragrafy2(EPravo.cz) Přestože je spolek soukromým autonomním samosprávným společenstvím, občanský zákoník stanovuje pro vylučování členů závazná pravidla. Příspěvek přibližuje rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky k problematice seznámení člena spolku s návrhem na vyloučení a výzvě ke zjednání nápravě. 

Členství ve spolku může zaniknout podle ust. § 237 občanského zákoníku (o. z.) m. j. vyloučením člena. Vyloučení ze spolku je nejzávažnějším způsobem potrestání člena spolku. Neurčí-li stanovy spolku jiný orgán, rozhoduje o vyloučení člena podle ust. § 240 odst. 1 o. z. statutární orgán spolku. Neurčí-li stanovy jinak, může návrh na vyloučení podat v písemné formě kterýkoli člen; v návrhu se uvedou okolnosti osvědčující důvod pro vyloučení. Člen, proti kterému návrh směřuje, musí mít příležitost se s návrhem na vyloučení seznámit, žádat o jeho vysvětlení a uvést i doložit vše, co mu je k prospěchu. Více...

   

Pozvánka na pouť lidí dobré vůle na Štolnavu

Autor: Redakce UNO. Neděle 14. června 2020.

Ve výroční den patronů kostela na Štolnavě (Prameny) sv. Jana a Pavla se už pošesté uskuteční Mše svatá spojená s koncertem Scholy od sv. Jana Křtitele a s poutním setkáním současných a bývalých obyvatel této osady. Všichni poutníci jsou srdečně zvání a vítáni.

Štolnava 2020 edited

   

26. ročník festivalu Dny umění nevidomých na Moravě se uskuteční! Zveme Vás na výstavu slabozraké malířky Zlaty Zumrové

Autor: Administrator. Neděle 14. června 2020.

Read moreSjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, z. s., Oblastní odbočka Olomouc Vás srdečně zve na výstavu slabozraké malířky Zlaty Zumrové, která se uskuteční v Knihovně města Olomouce, pobočce Brněnská od 2. července do 31 srpna 2020. Neformální setkání s autorkou proběhne dne 9. července od 14 hodin tamtéž. Vstup na výstavu je zdarma. Dny umění nevidomých na Moravě – festival zrakově postižených umělců a souborů, jejichž jsou nevidomí a slabozrací rozhodujícími činiteli, pořádá každoročně Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z. s. již od roku 1995 v období jara a léta ve vybraných městech především střední, severní a východní Moravy. Cílem festivalu je představit nejširší veřejnosti nadané zrakově postižené umělce a přesvědčit ji tak o tom, že nevidomý člověk má pouze ztížené zrakové možnosti, ale jinak je zcela schopen být nedílnou součástí společnosti.

Kdo je Zlata Zumrová (*1951)

„Aby vznikl dobrý obraz, potřebuji určitý vnitřní stav a touhu vyjádřit to, co cítím.“

Pochází z Brna, dětství strávila na Vysočině, již od útlého věku se věnuje výtvarné tvorbě. Jejími učiteli byli akademický malíř Robert Hliněnský, Petr Skácel a profesor Jiří Šindler.

Autorčina zraková vada „putující pigmentóza“ se od dětství zhoršovala, nyní má pouze koncentrické vidění. Kvůli těmto problémům se od mládí věnuje józe, kterou již téměř 20 let jako instruktorka předává zrakově postiženým v Brně, kde také žije.

celý článek

   

P-centrum poskytuje na Olomoucku psychosociální pomoc ohroženým rodinám. Přispět na ni můžete i vy

Autor: Redakce UNO. Úterý 09. června 2020.

Read moreZákladní potřebou dětí je sounáležitost a bezpečí, tedy potřeba někam patřit a vnímat svět jako bezpečné místo. Rodinné centrum U Mloka v Olomouci jim bezpečné místo nabízí, podporuje je a pomáhá jim. Bezprostřední riziko způsobené pandemií Covid–19 odeznělo a nyní se potýkáme s následky. O to víc potřebují ohrožené děti pomoci. Zasažené rodiny nyní zažívají dopady koronavirové krize. Zůstaly narušené a zhoršené vztahy v rodinách, rozkolísaná psychika, zvětšují se a nyní se až naplno projevují rozdíly mezi žáky ve školách, rodiče dětí řeší existenční starosti, což s sebou nese psychickou zátěž, která dopadá i na děti.

celý článek

   

Nová mapa nabízí interaktivní informace o českém neziskovém sektoru

Autor: Hynek Pečinka. Úterý 09. června 2020.

Read moreRádi bychom vám představili novinku od Centra pro výzkum neziskového sektoru. INTERAKTIVNÍ MAPA NEZISKOVÉHO SEKTORU, kterou najdete na webu MapaNeziskovek.cz, se orientuje na organizace, které Centrum pro výzkum neziskového sektoru považuje za tzv. nestátní neziskové (zahrnuje právní formy: nadace, nadační fondy, obecně prospěšné společnosti, ústavy, organizační složky zahraničního nadačního fondu, organizační složky zahraniční nadace, spolky, církve a náboženské společnosti, evidované církevní právnické osoby, svazy církví a náboženských společností, pobočné spolky, zahraniční spolky a zahraniční pobočné spolky), kterých v České republice funguje zhruba 140 tisíc a výrazně se dotýkají života každého z nás.

celý článek

   

Mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví ovlivňující činnost (nejen) neziskového sektoru - podle stavu k 25. květnu 2020

Autor: Hynek Pečinka. Pondělí 25. května 2020.

NZ6 6301S účinností od pondělí 25. května 2020 byla vydána mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví, která mají pomoci zamezit šíření infekce koronaviru. Tato opatření se týkají mimo jiné činnosti neziskového sektoru. Pokládáme proto za nutné uveřejnit jejich znění, abyste nemuseli vycházet jen z toho, co o nich sdělují média, ale měli k dispozici přesný text.

Obecně do všech činností všech forem neziskových organizací pracujících s veřejností (registrovanou i neregistrovanou) zasahuje Mimořádné opatření – nošení ochranných prostředků dýchacích cest týkající se pohybu všech osob na veřejnosti i uvnitř budov - prodejen, provozoven, úřadů, kluboven, sportovišť apod. Další Mimořádné opatření omezuje provoz poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb lůžkové péče, jelikož se týká například návštěv těchto zařízení. Poskytovatelů sociálních služeb se týká i třetí Mimořádné opatření upravující příjem nových klientů zařízení domovů pro osoby se zdravotním postižením, domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem a poskytovatelům sociálních služeb poskytujícím odlehčovací služby v pobytové formě.

Na školská a podobná zařízení dopadá omezení provozu stanovené dalším Mimořádným opatřením. Spolkovou činnost v širokém slova smyslu a pořádání hromadných akcí vůbec postihuje Mimořádné opatření omezující pořádání hromadných akcí a zakazující akce nad 300 osob současně přítomných. Neziskových organizací se může dotknout i poslední Mimořádné opatření týkající se omezení různých typů provozoven a provozů, takže ani toto by nemělo uniknout vaší pozornosti.

Zbývá dodat, že Mimořádná opatření jsou závazná pro každého, jsou účinná od pondělí 25. května 2020 a jejich nedodržování může být stíháno jako přestupek, a v případě větší závažnosti i jako trestný čin.

   

Budoucnost sociálně-zdravotních služeb v průběhu epidemie COVID-19 je nejistá. Závislé jsou často na pomoci dobrovolníků

Autor: Redakce UNO. Středa 29. dubna 2020.

Read moreSituace v sociálních službách se od vypuknutí pandemie koronaviru SARS-CoV-2 stabilizovala. Přestože počty nakažených v sociálních službách výrazně nestoupají, očekávají pracovníci sociálních služeb nárůst případů v souvislosti s postupným uvolňováním opatření. Pracovníci sociálních služeb tak nadále dodržují nejpřísnější hygienická opatření, jsou fyzicky i psychicky vyčerpaní a spoléhat se často musí na pomoc z řad dobrovolníků. Realitu dnešních dnů v sociálních službách nastínil ředitel Společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.

celý článek

   

Rodiče, nejste na to sami je mottem letošní sbírky na pomoc dětem s výchovnými a školními potížemi vyhlašované olomouckým P-centrem

Autor: Redakce UNO. Středa 15. dubna 2020.

Read moreOhrožené děti a jejich rodiny se v této době dostávají do obtížných a stále se proměňujících situací, jsou na ně kladeny nároky, které jsou těžko schopni sami zvládat. S podporou pracovníků Rodinného centra U Mloka, se kterými mají navázaný vztah důvěry, to však dokáží. „Okamžitě po vyhlášení nouzového stavu jsme v Rodinném centru U Mloka zavedli krizový scénář k zajištění jiné formy podpory pro naše klienty, která zároveň zajistí bezpečí našich pracovníků. Jsem hrdá na náš tým, který i přes nemožnost osobních kontaktů s klienty pokračuje dál. Bezpečně po telefonu nebo Skype. Protože, jestli můžeme označit jednu ze skupin, na které dopadají důsledky opatření nejvíc, jsou to právě rodiny, o něž se tato služba stará, a my nebudeme jen tak sedět a koukat, když máme možnost tu být pro ně. Naše heslo bylo vždy ‚Rodiče, nejste na to sami‘ a to stále trvá,“ vzkazuje ředitelka organizace Dagmar Krutilová.

A jak konkrétně vypadá pomoc rodinám v době epidemie?

celý článek

   

Strana 8 z 221