Svátek má Lýdie
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

V Pňovicích se konal dobový lukostřelecký turnaj

Autor: Redakce UNO. Středa 02. srpna 2017.

Read morePňovice - Do obce Pňovice nedaleko Litovle se v sobotu 29. července dostavili lukostřelci na sedmý ročník Lukostřeleckého dobového turnaje obce, který se udál v odpoledních hodinách na obecním hřišti. Hlavním pořadatelem byl zdejší Historický spolek Kirri. Fotbalové hřiště se proměnilo na středověký tábor z 15. století. V lukostřelbě soutěžili dospělí, ale i děti. Celkem bylo 15 možností na umístění a následné vybrání ceny ze stolu hojnosti, přičemž nejlepší lukostřelci soutěžili o titul král a královna turnaje.

celý článek

 

V Pekařově se opět sejdou lidé na pouti - letos už po čtrnácté

Autor: Administrator. Pátek 28. července 2017.

Read moreUž po čtrnácté se v Pekařově sejdou lidé na pouti. Tenkrát dávno, poprvé, to byla jen hrstka lidí ochotných pro ono zapomenuté místo něco udělat. Sešli se v chátrající kapli Nanebevzetí Panny Marie, zvuk lesního rohu stoupal k nebi skrz propadlý strop a děravou střechu. Nějakou zvláštní shodou okolností (opravdu jen náhodou?) se to stalo 15. srpna 2003, v den svátku Nanebevzetí Panny Marie. A protože se díky Jejímu požehnání obnova tohoto místa zdařila, tak tam ve stejný létem provoněný čas můžete zavítat i letos. Třeba hned v pátek odpoledne 11. srpna - jen o kousek blíž a níž budou u Ruční papírny ve Velkých Losinách vyhrávat flašinety. Či totéž odpůldne zajděte na sklenku s geniem loci, který každoročně popíjí s flašinetáři před starobylým hostincem Na Rychtě v Hanušovicích. Jejich ručně malované kolovrátky se tam budou letos zrcadlit ve vycíděných kapotách nádherných historických vozidel.

celý článek

   

Na změnu stanov mají spolky čas už jen do konce roku

Autor: Redakce UNO. Úterý 25. července 2017.

Read moreZatím jedinou novelou občanského zákoníku byla zrušena povinnost spolků a společenství vlastníků jednotek vzniklých do 31. 12. 2013 uvést své názvy do souladu s novým občanským zákoníkem, a to pokud se týká jejich právní formy. "V případě spolků, dříve sdružení, se jednalo o požadavek občanského zákoníku, aby název obsahoval slovo spolek, zapsaný spolek nebo alespoň zkratku z. s. V případě společenství vlastníků jednotek pak aby název obsahoval sousloví společenství vlastníků, i když dříve postačovalo jen slovo společenství," vysvětluje prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Fakticky tak byla touto novelou zrušena povinnost tyto názvy uvést do souladu s občanským zákoníkem, která byla stanovena do konce roku 2016. "Uvedená změna občanského zákoníku však neznamená, že by byla zrušena obecná povinnost stanovená novým občanským zákoníkem, aby byly stanovy těchto právnických osob přizpůsobeny těm ustanovením občanského zákoníku, s kterými jsou v rozporu,"

celý článek

   

Historický spolek Kirri zve na Lukostřelecký dobový turnaj v Pňovicích

Autor: Administrator. Pondělí 24. července 2017.

Read moreJešek ze Sovince, pán panství Pňovského vyzývá střelce z luku, aby se dostavili na 7. ročník Lukostřeleckého dobového turnaje obce Pňovice, který se koná v sobotu 29. července 2017 v odpoledních hodinách na hřišti v Pňovicích u Litovle. Návštěvníci se mohou těšit na historické ukázky a expozici střelných a palných zbraní ze středověku a na soutěžní lukostřelecké disciplíny. Fotbalové hřiště se promění v středověký tábor s turnajem v lukostřelbě. „Budeme střílet z luku. Nepovolili jsme sportovní luky. Povoleny jsou jednoduché luky bez mířidel. V případě, že nemáte vlastní luk, můžeme Vám jej bezplatně zapůjčit,“ říká David Křížan, jeden z hlavních organizátorů akce. K tomu bude vystavena expozice o vývoji střelných zbraní a ukázky dobového tábora. Soutěžící anebo návštěvníci v dobových kostýmech jsou vítáni. Mezi cenami pro soutěžící je mimo jiné i filmová role v novém historickém filmu. Vstup na akci je zdarma.

celý článek

   

Květen a červen 2017 v Onko klubu Slunečnice Olomouc

Autor: Administrator. Pondělí 24. července 2017.

Read moreI měsíce květen a červen byly naplněny bohatými a různorodými činnostmi, do nichž se každá z nás, členek Onko klubu Slunečnice Olomouc, mohla zapojit. Vždyť jen sportovních aktivit, jako aqua aerobic, cvičení s hudbou, jóga, jsme se mohly zúčastnit dvakrát až čtyřikrát týdně. Členská schůze, konaná dne 4. května, byla mj. zaměřena na přípravu kytičkového dne, součástí byl i „blešák“. Místem červnových schůzí (stejně jako prosincových) je již tradičně restaurace Senimo. Jsou spojené s posezením a večeří. Letošní se uskutečnila 12. června. Výbor na ní zhodnotil činnost našeho klubu v prvním pololetí roku. Seznámil nás i s plánovanými akcemi v období od září do prosince letošního roku.

celý článek

   

Vláda schválila oblasti státní dotační podpory neziskového sektoru na příští rok

Autor: Ing. Jiří Rudolf. Středa 19. července 2017.

prachyV pondělí 10. července schválila vláda Hlavní oblasti státní dotační politiky vůči nestátním neziskovým organizacím pro rok 2018. Tento materiál stanoví celkem 18 oblastí, v nichž budou ministerstva a úřad vlády v nejbližší době vyhlašovat dotační programy cílené na aktivity neziskového sektoru, které mají být realizovány v příštím roce.

Přehledný dokument, který popisuje i zaměření jednotlivých dotačních programů a stanoví možné žadatele o dotaci dle typu jejich právní formy, je veřejně k dispozici na tomto odkazu.

   

Pět dní v přírodě Krkonoš, jednou nohou v Polsku a druhou v Česku

Autor: Hynek Pečinka. Pondělí 17. července 2017.

IMG 7671Ty dva červencové státní svátky se i letos hodily. Když si člověk vzal v pátek volno z práce, mohl s Přáteli přírody z olomoucké skupiny Malá liška strávit celých pět dní v Krkonoších. Tentokrát si vybrali jejich západní část, s bydlením na hřebeni nad Szklarskou Porębou na polské straně společné hranice. Sedmnáct natěšených účastníků vyrazilo ve středu 5. července dopoledne z Olomouce a všichni se, i s drobnými peripetiemi a zastávkou v Hořicích v Podkrkonoší, dokázali před čtvrtou odpolední setkat pod lanovkou, která je ze Szklarské Poręby přepravila na vrchol Szrenice (1362 m n. m.). Odtud urazili ještě asi 20 minut pěšky se zavazadly na zádech, aby stanuli před základnou ve výšce už pouhých 1200 m n. m. 

Celý článek...

   

Navštivte benefiční Bleší trh pro Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých

Autor: Administrator. Neděle 16. července 2017.

bleší trhBenefiční Bleší trh pro Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých se koná po celý měsíc červenec, denně kromě nedělí od 14:30 do 15:30. Společenství bratří kapucínů zapůjčilo prostory olomoucké odbočce SONS a pomáhá i při organizaci této benefiční akce. Bleší trh můžete navštívit v tajemném a zatím většině neznámém prostředí pod terasou kláštera kapucínů u kostela Zvěstování Panny Marie na Dolním náměstí v Olomouci. Oblastní Odbočka SONS získané finanční prostředky použije na obnovu a údržbu prostor, kde se těžce zrakově postižení setkávají a kde jim poskytuje odborné služby.

Máte doma věci, které jsou hezké, funkční a je Vám líto je jen tak vyhodit? Myslíte si, že by mohly ještě někomu udělat radost? Takové věci můžete nosit každý den před mší svatou, která začíná od 17:00 do sakristie výše zmíněného kostela nebo přímo do podzemí v době jeho otevření. Vstup naleznete z olomouckého Dolního náměstí vedle vchodu do kapucínského kostela. Pomáhat lze samozřejmě také tím, že si na trhu něco koupíte. Cenu předmětů, které si vyberete, určíte vy sami.

Pracovníci a členové Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z. s. - Oblastní odbočky Olomouc se s Vámi rádi setkají též v prostorách na I. P. Pavlova 69, kde sídlí i další organizace pomáhající našim zrakově hendikepovaným občanům. Třeba právě Vy někoho takového znáte...

   

Výzva neziskovkám k účasti na XII. ročníku Advent plný křídlení

Autor: Administrator. Čtvrtek 06. července 2017.

Read moreDvanáctý ročník festivalu dobročinnosti se uskuteční ve čtvrtek 7. 12. 2017 v prostorách Gongu v Dolní oblasti Vítkovice. KŘÍDLENÍ nadační fond ve spolupráci s dalšími partnery nabízí příležitost k setkání, zábavě, sebeprezentaci a hlavně fundrasingu. Je nejvyšší čas navzájem spolupracovat, propojovat, sdílet... křídlit! Poslání projektu lze shrnout mottem: „Skládáme se na křídla pro místní neziskové organizace". Především se jedná o místní organizace, které se věnují tělesně i duševně postiženým lidem, lidem s nejrůznějším handicapem, seniorům, sociálně slabým dětem a studentům, ale také organizacím pečujícím o zvířata a životní prostředí.

celý článek

   

Jarní úklidová sezóna úspěšně zakončena, podzimní se chystá

Autor: Administrator. Neděle 02. července 2017.

Read morePoslední úklidovou akcí v Havířově skončila o uplynulém víkendu jarní etapa dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017. Zúčastnilo se jí přes 83 000 dobrovolníků, což je bezmála tolik, jako za celý loňský rok. Podzimní termín úklidů 23. září bude generálkou na dlouho připravovaný celosvětový World Cleanup Day, který proběhne příští rok ve více než 100 zemích na všech kontinentech.

celý článek

   

23. ročník festivalu Dny umění nevidomých na Moravě hostí nevidomou německou malířku Silju Korn a slabozrakého britského malíře Jonathana Huxleye

Autor: Administrator. Středa 28. června 2017.

Read moreSjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z. s. pořádá Dny umění nevidomých na Moravě - festival zrakově postižených umělců a souborů, jejichž jsou nevidomí a slabozrací rozhodujícími činiteli. Koná se každoročně již od roku 1995 v období jara a léta ve vybraných městech především střední a východní Moravy. Cílem festivalu je představit nejširší veřejnosti nadané zrakově postižené umělce a přesvědčit ji tak o tom, že nevidomý člověk má pouze ztížené zrakové možnosti, ale jinak je zcela schopen být nedílnou součástí společnosti.

letošním roce Vás Knihovna města Olomouce a SONS ČR, z. s. - Oblastní odbočka Olomouc srdečně zvou na výstavu obrazů britského malíře Jonathana Huxleye. Slabozraký malíř s mnoha mezinárodními úspěchy, který je kvůli vadě zraku velmi citlivý na světlo, nejčastěji tvoří v zatemněném ateliéru pomocí ultrafialového záření a fluorescenční (světélkující) barvy. Při své práci občas využívá vidícího asistenta. Výstava jeho děl se koná v prostorách Knihovny města Olomouce, pobočce Jungmannova 25 od 3. července do 31. srpna 2017.

celý článek

   

Strana 8 z 194

Projekt „Pomáháme neziskovkám" v roce 2017 finančně podpořilo město Šumperk. Jedná se především o finanční podporu činnosti koordinačních pomocníků v regionu, webu UNO-OK.cz, podporu akcí v regionu a činnost sekce.