Svátek má Oldřich
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Studie se zabývá aktuální úrovní vedení a řízení českého neziskového sektoru

Autor: Hynek Pečinka. Úterý 02. ledna 2018.

Read moreHned zkraje nového roku vyšla Studie vedení a řízení nestátních neziskových organizací v ČR za rok 2017. Tento rok slaví průzkum již deset let, během kterých prošel přirozeným vývojem. Malý dotazník, který se soustředil pouze na práci s lidmi, se postupně začal rozšiřovat do dalších oblastí managementu jako strategie, financování a public relations až do současné podoby, která zahrnuje marketing a evaluaci. Poslední tři roky má již formu Studie, zabývající se všemi oblastmi vedení a řízení NNO, která je citována v odborné literatuře.

celý článek

 

Štědrovečerní večeře v parku

Autor: Administrator. Středa 27. prosince 2017.

SOS VánoceO Vánocích by nikdo neměl být sám. A tak již po osmadvacáté Středisko SOS pro vzájemnou pomoc občanů, z. s. v Olomouci organizovalo vánoční návštěvy seniorů a štědrovečerní pohoštění pro spoluobčany bez rodinného zázemí. Balíček potěšil cca 130 spoluobčanů a další byly předány o Štědrém dnu. Tentokrát opět v restauraci Fontána, kterou provozují manželé Myslivečkovi ve Smetanových sadech, kde se u bohatě prostřeného stolu sešlo 36 osamělých, aby sváteční chvíle prožili společně. Vyslechli duchovní promluvu o smyslu Vánoc a za hudebního doprovodu houslí, kytary, flétny a klarinetu společně zazpívali koledy. Lidé bez rodiny, bez přístřeší i absolventi dětských domovů si pochutnali na výborné večeři s tradičním štědrovečerním menu. Díky velké štědrosti jednotlivců i firem byly stoly plné domácího cukroví, vánoček a zdobených perníčků.

Velkou radost měli přítomní i z vánoční nadílky. Igelitová taška, kterou si každý účastník setkání odnesl, obsahovala trvanlivé potraviny, ovoce, jogurty, kosmetiku, drobné dárky, zimní oděvní doplňky a opět cukroví. „Chodím sem každej rok a rád, od září už se těším a to nejen kvůli teplému jídlu…,“ sdělil jeden z účastníků setkání. 

Pracovníci Střediska SOS děkují všem lidem se štědrým srdcem, kteří přispěli svými dary a udělali tak radost osamělým spoluobčanům. S plnými žaludky, obdarováni a s hřejivým pocitem ze společně prožitých chvil se lidé bez vlastního rodinného zázemí rozcházeli do (zasněžené) tiché vánoční noci…

   

Získejte podporu pro své klidné rodičovství

Autor: Administrator. Pondělí 18. prosince 2017.

Read moreMateřství, rodičovství a prarodičovství je životní období, které s sebou přináší nejen spoustu překrásných okamžiků spojených s příchodem nového člena rodiny, ale i situací, se kterými doposud novopečení pra/rodiče doposud nebyli konfrontováni. Přesto je stále známým faktem, že láskyplné a pohodové prostředí v rodině je velmi důležité pro zdravý a harmonický vývoj dětí. Pomoc s orientací v nové životní situaci spojené s přípravou na příchod dítěte do rodiny nebo s jeho následnou výchovou nyní nově poskytuje rodičům nezisková organizace Povzbuzení, z. s. v rámci projektu “Rodina v klidu”. Pracovníci zprostředkovávají setkávání rodin mezi sebou i s odborníky v jedinečném prostředí Snoezelenu Olomouc, které přispívá k uvolnění, vzájemnému otevření se a pozitivnímu naladění.

celý článek

   

Spolky a ochrana osobních údajů ve světle GDPR

Autor: Redakce UNO. Pátek 15. prosince 2017.

Read moreMožná jste se již setkali se strašákem, který se jmenuje GDPR (Dží dí pí ár). Jedná se o obecné nařízení o ochraně osobních údajů (angl. General Data Protection Regulation), které si klade za cíl zvýšit ochranu osobních dat občanů. 

Představte si, že si něco koupíte v internetovém obchodě. Za tímto účelem o vás prodejce dopředu zjistí vše možné i nemožné a pak se vaše data používají pro různé komerční účely.

celý článek

   

Osobností neziskového sektoru 2017 se stala Tereza Kvapil Pokorná, zakladatelka Centra Amelie Olomouc. Blahopřejeme!

Autor: Administrator. Pondělí 11. prosince 2017.

Read moreAsociace NNO vyhlásila dne 7. 12. 2017 finalisty a vítěze 2. ročníku ankety „Osobnost NS“ pro tento rok. Vítězkou se stala koordinátorka dobrovolníků a sociální pracovnice Centra Amelie Olomouc Tereza Kvapil Pokorná. Její Centrum Amelie Olomouc, které zřídila před dvěma lety, poskytuje bezplatně služby pacientům s rakovinou a jejich blízkým. Snaží se také zvýšit povědomí o potřebě psychosociální pomoci nemocným a jejich rodinám. Účinně propaguje zejména dobrovolnictví. „Není možné celý život jen brát a nic nevracet. Hledání rovnováhy mezi těmito dvěma elementy je největším úkolem naší společnosti,“ řekla oceněná. Uvedla také, že pomáhat druhým považuje za přirozenou součást svého života.

celý článek

   

Cena Via Bona 2018 - znáte inspirativního filantropa? Nominujte ho.

Autor: Redakce UNO. Pondělí 11. prosince 2017.

Read moreMáte ve svém okolí výjimečného člověka, který nezištně pomáhá druhým, věnuje svůj čas, energii, peníze či zkušenosti s cílem změnit své okolí a společnost k lepšímu? Dejte o něm světu vědět a nominujte ho na Cenu Via Bona. Od roku 1998 cenu získalo již 122 filantropů (jednotlivců a firem). Už více než 20 let tak oceňujeme významné filantropické počiny.

Nominace jsou stále otevřené, a protože jsme si vědomi náročnosti předvánoční doby, rozhodli jsme se je prodloužit do neděle 7. ledna 2018.

celý článek

   

Světlo ve tmě. Vánoční koncert Oblastní odbočky SONS Olomouc se koná 28. prosince v kapucínském kostele Zvěstování Páně

Autor: Administrator. Středa 06. prosince 2017.

Read moreVánoční koncert Oblastní odbočky SONS Olomouc Světlo ve tmě se koná v kapucínském kostele Zvěstování Páně na Dolním náměstí v Olomouci ve čtvrtek 28. prosince 2017 od 18 hodin. Vystoupí vokálně – instrumentální soubor Musica pro Sancta Cecilia. Soubor se zaměřuje na interpretaci hudby z období gotiky, renesance a baroka, vystupuje převážně v menších kostelech a komorních sálech, kde stará hudba nachází nejvhodnější duchovní dimenzi. Všichni členové se práci v souboru věnují ve svém volném čase. Většina z nich vyučuje na hudebních školách v Praze a jejím blízkém okolí. Soubor vznikl v roce 1992 na půdě pražské Konzervatoře Jana Deyla a Střední školy pro zrakově postižené.

celý článek

   

Předvánoční novinky a program Centra Amelie

Autor: Administrator. Pátek 01. prosince 2017.

Read moreJiž 4. prosince proběhne Koučinkový workshop Kruh změny s PhDr. Hankou Pokornou. Chtěli byste ve svém životě učinit změny, ale nevíte jak na to? Přijďte na workshop s PhDr. Hankou Pokornou a udělejte první krok. Čeká vás nejen trochu rozjímání, ale i praktický návod, který vám ve vytoužených změnách může pomoci. Srdečně Vás také zveme na Vánoční setkání v Centru Amelie Olomouc, které se uskuteční 13. prosince 2017 od 17 hodin. Těšit se můžete i na sladké občerstvení, které nám věnovala pekárna Pretiosus OL s.r.o. A co Vás čeká? Vystoupení Radoslavy Mičové, sólistky Moravského divadla Olomouc, za doprovodu Venduly Novákové (klavír) a Kristýny Dvořákové (violoncello), dále hudební soubor Církevního gymnázia Německého řádu pod vedením Veroniky Rajtr Pavlové, benefiční prodej originálních výrobků z dílny Amelie, vánoční punče a další příjemný program!

celý článek

   

Pro organizace, pracující s dětmi a mladými lidmi, se otevírá nová možnost pro získání finančních prostředků

Autor: Administrator. Pátek 01. prosince 2017.

Read morePro organizace, pracující s dětmi a mladými lidmi, se v současné době se otevírá nová možnost pro získání finančních prostředků na vaši činnost. Jedná se převážně o prostředky z rozpočtu EU, resp. Evropského sociálního fondu a to z operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV). Pro NNO je lákavé především to, že se jedná o zjednodušené projekty, tzv. šablony, které jsou po administrativní stránce dostupné i malým organizacím. MŠMT, které řídí celý operační program, si je vědomo, že čerpání prostředků z ESF bývá velmi administrativně náročné, a proto připravilo tuto zjednodušenou možnost. V tuto chvíli probíhá průzkum zájmu o šablony ze strany NNO.

celý článek

   

Rodinné centrum Heřmánek přináší adventní pohodu pro Vás i Vaše děti

Autor: Administrator. Pátek 01. prosince 2017.

Mikuláš v HeřmánkuPřichází čas adventu a s ním i poslední letošní pozvánka na akce Rodinného centra Heřmánek. Přináší Vám, ale hlavně Vašim dětem Mikulášské setkání v pozitivním duchu - tradičně bez čerta, setkání se zajímavou ženou, mámou, designérkou a blogerkou Janou Kloučkovou Kudrnovou, která pro vás vytvořila zajímavá vánoční přání, i předvánoční welness, protože v prosinci je Heřmánek, navzdory všemu shonu, prostorem oddechu a zpomalení. Proč? Protože doma to v tomhle čase prostě  rychle nejde. Popravdě jak to všechno udělat, když ke kolotoči každodenních povinností přibude shánění dárků , úklid, pečení či zařizování cukroví, absolvování pracovních večírků, předškolních besídek, kupování stromečku, odpovídání na neustálé otázky: „Kdy už přijde Ježíšek?“ atd., atd., atd. Chceme-li tenhle „vedlejší“ úvazek zvládnout se ctí, moc klidu si prostě neužijeme. Co s tím? Možná je jediný klíč v drobných radostech, krátkých zastaveních, společném těšení a lásce, se kterou to všechno uděláme pro sebe a pro své blízké, s láskou, která to všechno protká zlatou nití. Tak krásný Advent, i když klidný prostě jako obvykle nebude… Podrobný prosincový program centra neleznete ZDE.

   

Darujme vánoční radost osamělým. Pracovníci a dobrovolníci Střediska SOS budou letos opět roznášet vánoční balíčky

Autor: Administrator. Úterý 28. listopadu 2017.

Logo SOSA zase se blíží Vánoce se svými radostmi a očekáváními. Rozsviťme společně světlo naděje, lásky a porozumění v tomto vánočním čase. Nezapomínejme na ty, kterým bude chybět prostřený stůl, teplo a dárky. Doba vánoční je dobou, kdy lidská srdce jsou si blíž. Vzpomeňme i na ty, kteří nás potřebují a nikoho nemají. Pracovníci a dobrovolníci Střediska SOS pro vzájemnou pomoc občanů, z.s. v Olomouci budou opět, letos již po osmadvacáté připravovat a roznášet vánoční balíčky pro osamělé a nemohoucí seniory. Také Vy můžete přispět a darovat vánoční radost člověku bez vlastního rodinného zázemí.

„Drobné dárky, hygienické potřeby, trvanlivé potraviny a vánoční cukroví je možné přinášet po celý advent do našich olomouckých provozoven v Praskově 16, v Rooseveltově 9 a nově také ve Slovenské 8. Máme otevřeno denně od 9 do 18 hodin (ve Slovenské do 17 hodin) a v sobotu od 8 do 12 hodin,“ informuje pracovnice střediska Iveta Věrná. „Více než sto balíčků budeme připravovat 18. prosince, abychom vše stihli roznést do svátků. Dárky, které dostaneme později, přidáme do vánočních nadílek pro osamělé lidi, kteří spolu s námi u prostřeného stolu prožijí Štědrý den,“ dodává Věrná.

Pracovníci střediska děkují všem lidem dobré vůle, kteří svým dárkem přispějí do vánoční nadílky pro osamělé spoluobčany.

   

Strana 3 z 197