Náš červnový webinář pro neziskovky seznámí s programem Erasmus+
Autor: Hynek Pečinka. Úterý 08. června 2021.
Další z řady vzdělávacích webinářů, neboli online seminářů, pro neziskovky proběhne v úterý 22. června v podvečer. Lektorka Zdeňka Lammelová z Domu zahraniční spolupráce provede zájemce možnostmi evropské spolupráce a vzdělávání financovanými z programu Evropské unie Erasmus+. Webinář můžete zdarma sledovat například z pohodlí své domácnosti, je ale třeba se na něj předem přihlásit.
Olomoučtí Přátelé přírody oslavili svůj svátek muzicírováním na Michalských schodech
Autor: Hynek Pečinka. Neděle 06. června 2021.
"Pokud na něco hrajete, vezměte to s sebou a předveďte se! Pokud ne, přijďte si poslechnout a přidat se ke kytaře a dalším nástrojům v příjemném prostředí Michalských schodů, vstupu do olomouckých parků. Nic neplánujeme, nějak to dopadne." Takto zněla pozvánka na letošní první hudební posezení ve čtvrtek 3. června 2021, s názvem Muzicírování u parku. Michalské schody v centru Olomouce se ukázaly jako výborný improvizovaný amfiteátr, pozvánka se šířila vlastní cestou, a tak si akce našla překvapivé a naprosto skvělé složení účinkujících i diváků. Více zde...
TechSoup opět rozdává peníze na programovací akce pro děti a mladé
Autor: Redakce UNO. Neděle 06. června 2021.
Letos s přihláškou na Meet and Code neváhejte! Na Den dětí odstartovaly registrace do nového ročníku Meet and Code. Také letos se můžete připojit k neziskovkám z dalších 34 zemí Evropy a získat grant na vlastní programovací akci pro děti a mladé. Tento rok se Meet and Code koná už popáté, v uplynulých čtyřech letech se jej účastnilo 178 000 dětí v rámci 4300 akcí. I v roce 2021 se vše kvůli bezpečnosti organizátorů a účastníků uskuteční online.
Své akce můžete hlásit od 1. 6. do 8. 9. 2021, také tentokrát na ně můžete získat 400 euro. Nutno říct, že jsme letos obdrželi velmi rychle první přihlášky. Pokud si chcete být jistí, že na vás zbude grant, doporučujeme tedy nenechávat vaše registrace až na konec srpna či začátek září. Podrobnosti najdete na tomto odkazu.
Dobročinný program GetFix rozdává 1 milion korun
Autor: Redakce UNO. Neděle 06. června 2021.
GetFix se rozhodl pomáhat neziskovým organizacím, protože starost o pohodu a zdraví ostatních je v současné nelehké době velmi aktuálním tématem. Společnost GetFix je zastřešovatelem zodpovědných autoservisů, které si sama prověřuje a ručí za jejich kvalitně odvedenou práci. Spousta lidí z neziskových organizací také odvádí kvalitní práci, když upřednostňuje dobro ostatních před tím svým.
GetFix chce v průběhu letošního roku na oplátku nabídnout svou pomoc právě takovým, a to v hodnotě 1 milionu korun.
Co s tím, když spolek neplní své zákonné povinnosti? Úřad vlády vydal metodiku
Autor: Redakce UNO. Pondělí 24. května 2021.
Sekretariát Rady vlády pro nestátní neziskové organizace pro Vás připravil ve spolupráci s JUDr. Lenkou Deverovou, předsedkyní Výboru pro legislativu a financování, návodné informace s cílem pomoci řešit aktuální potřeby spolků vztahující se k plnění povinností vyplývajících z občanského zákoníku. Materiál uveřejněný na webových stránkách Úřadu vlády ČR shrnuje postupy pro případ, kdy spolky neaktualizovaly své údaje ve spolkovém rejstříku. Od 1. června 2021 se v případě těchto spolků objeví ve spolkovém rejstříku status o neaktivním spolku. Údaj o neaktivním statusu do spolkového rejstříku bude vymazán, uvede-li spolek stav svého zápisu do souladu s požadavky zákona.
Dále zde naleznete informace, jak postupovat v případě, že statutární orgán spolku není usnášeníschopný. V příloze naleznete také informativní dokument, který Ministerstvo spravedlnosti zasílá tazatelům z řad spolků, a který se týká problematiky zápisu do veřejného rejstříku, ukončení činnosti spolku, či zániku spolku.
Návody, jak v těchto případech postupovat, a vzorové formuláře naleznete zde.
ePravo.cz: Postavení rozhodčí komise spolku a její význam pro sport v ČR – 1. díl
Autor: Redakce UNO. Pondělí 24. května 2021.
Tato série článků čtenáři přiblíží postavení rozhodčí komise spolku v tuzemském právním prostředí a její význam pro sport a samotné sportovce. Oblast sportu a vztahy v něm vznikající, můžeme označit za velmi rychlé a dynamické. Potřeba řešit tyto spory v oblasti sportu rychle[1] a specializovanými orgány, je nezbytným krokem k dalšímu vývoji sportu v tuzemsku. Profesionální kariéra sportovce je omezena na krátký úsek jeho života a jakékoliv negativní rozhodnutí[2] může vést i ke konci jeho kariéry. Rozhodčí komise spolku byla opětovně zavedena do našeho právního řádu občanským zákoníkem (dále jen „NOZ“).[3] Rozhodčí komise spolku je fakultativním orgánem spolku, který nemusí mít spolek zřízen. Celý článek...
Podmínky účasti na spolkových akcích od 24. května 2021
Autor: Hynek Pečinka. Pondělí 24. května 2021.
Ministerstvo zdravotnictví v sobotu 22. května vydalo změnu mimořádného opatření týkajícího se i spolkové činnosti – souvisí to s větší vstřícností uznávání absolvovaného onemocnění covid a také očkování proti němu. Naprosto stručně lze pravidla platná od tohoto pondělí 24. května 2021 vysvětlit takto:
Vstup na spolkovou akci s účastí od 10 lidí výše: Pokud nejste do půl roku po nákaze covidem nebo 3 týdny po první dávce očkování, musíte se prokázat platným testem (nejdéle 72 hodin starým antigenním nebo nejdéle 7 dní starým PCR).
Lidem, kteří prodělali covid-19, bude od pondělí v případech, kdy je to vyžadováno jako jedna z alternativ umožnění vstupu či poskytnutí služby, prodloužena ochranná lhůta z 90 na 180 dnů. Uznáváno bude i očkování 21 dnů po první dávce. Změny příslušných mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví odsouhlasila vláda na mimořádném jednání v pátek 21. května 2021.
Maltézská pomoc: Dobrovolnictví v rodinách s dětmi v době pandemie přináší nelehké výzvy
Autor: Redakce UNO. Neděle 16. května 2021.
Už více než rok se potýká celá společnost s pandemií COVID-19, která s sebou přinesla řadu nových výzev a obtíží, s nimiž se musí celá společnost vyrovnávat. V našich službách pro rodiny s dětmi se setkáváme často s rodiči i dětmi, kteří jsou psychicky i fyzicky vyčerpaní, unavení z nové a dlouhotrvající nejistoty. Aktuální situace klade na rodiče i děti mnohem větší nároky, vyvíjí nepříjemný tlak a v řadě případů u nich vyvolává pocit nedostatečnosti, selhání.
Ačkoli někteří rodiče přišli o zaměstnání a získat nové je nyní náročné, i nadále musí zajistit potřebné výdaje na chod domácnosti i život rodiny. Musí zabezpečit dostatečné vybavení a zázemí pro děti při distanční výuce, dohlížet na plnění úkolů, vysvětlovat jim nově probíranou látku, byť sami jsou již několik desetiletí pryč ze školních lavic, nebo se ve vzdělání ubírali jinou cestou, než jejich potomci a látka je pro ně zcela nová, nesrozumitelná.
Povolení spolkových a podobných akcí od 17. května 2021
Autor: Hynek Pečinka. Úterý 11. května 2021.
Konečně si někdo všiml toho, že sportovci sportují, prodejny prodávají, služby slouží, ale spolky se spolčovat oficiálně nemůžou. Tak už snad od pondělí 17. května 2021, pokud se nic nestane, zase budou moct aspoň omezeně. Stručný rozbor toho, v jakém rozsahu dojde od pondělí 17. května opět k povolení spolkové činnosti, najdete v tomto článku.
Webinář pro neziskovky o veřejných rejstřících si poslechlo naživo přes 30 účastníků. Tady je záznam
Autor: Redakce UNO. Neděle 02. května 2021.
V úterý 27. dubna 2021 jsme uspořádali webinář "Neziskové organizace a veřejné rejstříky" s lektorem Hynkem Pečinkou. Online seminář, který měl přes 30 registrovaných účastníků, se konal ve spolupráci s Asociací NNO ČR a Úřadem vlády ČR. Videozáznam webináře si můžete stáhnout z odkazu https://bit.ly/3h09WbV a prezentace v tiskové podobě je k dispozici zde.
Projekt Ready For Life spouští mapu příležitostí pro mladé lidi
Autor: Redakce UNO. Středa 28. dubna 2021.
Na začátku byla otázka: Jak ještě můžeme pomoci mladým lidem zlepšit jejich osobní a profesní život? Mají množství možností, jak růst a přece často nevědí jak najít uplatnění. Odpověď zní: Dáme jim nástroj, díky kterému tyto možnosti poznají a to přes neformální vzdělávání. A proto se v projektu "Mapa příležitostí: průvodce informacemi pro mládež" spojily dvě střešní organizace, působící v oblasti informačních a poradenských služeb na Slovensku a v Čechách. Združenie Informačních a poradenských centier mladých v SR (ZIPCeM) a Asociace pro podporu informačních center pro mládež v ČR přinášejí portál Ready for life. Mladí lidé a vlastně všichni, kteří mají chuť se vzdělávat neformálně a zážitkově, zde najdou informace na jednom místě, přehledné a ověřené. Jako bonus nabízíme hned dvě země: Slovensko a Česko.
Hledáš info? Vyber si téma, které tě zajímá, oblast, v níž se chceš zlepšit. Najdi si na mapě organizaci, v kalendáři událost, stáhni si materiály a další informace k ní. A pak je to už jen na tobě. Využiješ šanci být lépe informován? Najít si, co tě baví? Nebo poznat lidi, kteří mohou být inspirací tobě a ty jim? Tak, do toho! Pracuješ s mládeží? Tak jsi jen krok od nových partnerství a spoluprací na projektech pro mladé. Najdeš je na mapě. Více o projektu...
Více článků...
- Online semináře přiblíží problematiku sociálního začleňování nejen v našem kraji
- Pozvánka na webinář: Neziskové organizace a veřejné rejstříky
- RSI Akademie - vzdělávací kurz o sociálních inovacích a udržitelném rozvoji venkova
- Grantová výzva na zlepšení zapojení podnikatelské sféry do regionálního a místního řízení
- Moravská softwarová firma spouští projekt „Edhouse pomáhá!“. Podpoří neziskovky z Olomoucka a Zlínska
- Povinné testování na koronavirus se od dubna rozšíří i na zaměstnance v neziskovém sektoru
- Hledáte snadný a sexy nástroj pro komunikaci v týmu? Seznamte se s Facebookem pro neziskové organizace
- Představujeme neziskovku: Spolek pro obnovu venkova Olomouckého kraje
- Centrum Olivy nabízí online doučování pro první stupeň
- Sociální služby dostanou peníze na mimořádné odměny pro zaměstnance. Pro každého až 50 tisíc korun
Strana 3 z 221