Svátek má Drahoslav
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Vycházky do přírody na okrajích Olomouce mají nový web

Autor: Hynek Pečinka. Pondělí 05. března 2018.

Read morePo necelých čtyřech letech jsme se odhodlali z gruntu změnit vzhled webových stránek projektu Do přírody ve městě. Přenášení „starých“, ale doposud platných dat, jsme věnovali celý měsíc únor a nyní je už vše připraveno na to, abyste mohli vyrazit na trasy do přírody ve městě Olomouci lépe a radostněji. Mrkněte se na www.prirodavemeste.cz, jak se nám to povedlo!

Aby se vám web ještě více líbil, přidáme během nejbližších dní ke každé trase ještě i fotky z organizovaných vycházek, které po většině tras proběhly v posledních třech letech. Pomohou vám získat představu, co přesně vás na té které trase čeká a proč se na ni vypravit.

celý článek

 

Přijďte podpořit a zasadit strom pro Olgu Havlovou

Autor: Administrator. Pondělí 05. března 2018.

Olga HavlováV roce 2018 by se Olga Havlová, zakladatelka Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, dožila 85 let. Na její počest se v nadaci rozhodli nazvat tento rok Rokem Olgy Havlové a připomenout si tuto mimořádnou osobnost výsadbou 85 stromů dobré vůle a celou řadou dalších akcí. V roce 1993 zasadila paní Olga lípu dobré vůle v Olomouci – Topolanech. Dnes je z malé sazenice velký košatý strom, který tady pevně zapustil své kořeny. Po vzoru této první lípy bude zasazeno dalších 85 stromků po celé republice, aby trvale připomínaly odkaz paní Olgy, která se vždy zastávala práv ohrožených občanů.

Strom pro Olgu Havlovou bude slavnostně vysazen 13. března 2018 ve 13 hodin v Olomouci v Holickém lese při příležitosti zahájení výstavby lávky a cyklostezky. Zváni jsou všichni lidé dobré vůle.

   

Tulipánový měsíc Centra Amelie láká na pestrý program

Autor: Administrator. Pondělí 05. března 2018.

Read moreJiž šestý ročník charitativního a osvětového projektu Tulipánový měsíc, který zviditelňuje potřebnost psychosociální pomoci pro onkologicky nemocné a jejich blízké, pořádá Centrum Amelie Olomouc. Akce nabídne pestrý program v průběhu celého měsíce března. „Přivolejme s jarem i naději“ je motto Tulipánového měsíce, projektu, který v Olomouci již pošesté realizuje místní Centrum Amelie. Upozorňuje jím na potřebu podpory onkologicky nemocných a jejich blízkých nejen v oblasti léčby, ale i v oblasti psychosociální pomoci. „Tulipánový měsíc jsme odstartovali instalací veselé jarní výzdoby, která zpříjemní prostory transfuzního oddělení, onkologické a plicní kliniky olomoucké Fakultní nemocnice. Sešlo se nám několik stovek krásných výtvorů dětí a žáků ze 14 škol a různých skupin z celé republiky,“ upřesnila Tereza Kvapil Pokorná, koordinátorka Centra.

celý článek

   

Po Velikonocích proběhne opět velký jarní úklid. Dnem „D“ je letos sobota 7. dubna

Autor: Administrator. Neděle 25. února 2018.

Read morePřípravy dalšího ročníku celorepublikové úklidové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko jsou v plném proudu. Do jejího uskutečnění v sobotu 7. dubna zbývá necelých 50 dní a na webových stránkách projektu postupně přibývají zaregistrovaní organizátoři místních úklidů a dobrovolníci, kteří se první dubnovou sobotu společně vydají do boje proti černým skládkám a nepořádku ve svém okolí.

Zapojit veřejnost do mapování, uklízení a především pak prevence vzniku nepořádku a černých skládek se snaží organizátoři ze spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody. Vloni se díky nim do uklízení zapojilo  na 96 000 dobrovolníků, kteří sesbírali přes 1 500 tun nepořádku. Pokud je i Vám myšlenka dobrovolnické úklidové akce blízká, neváhejte se k nim letos připojit a zorganizujte si úklid ve Vašem okolí.

celý článek

   

Březnové akce Muzejní společnosti Litovelska a pozvánka na velikonoční jarmark

Autor: Administrator. Neděle 25. února 2018.

Muzeum Litovel Velikonoční jarmarkMuzejní společnost Litovelska pořádá v měsíci březnu hned několik přednášek jako doprovodný program k výstavě o obci Luká. Hned ve čtvrtek 1. března přednese Miroslav Vaněk z České speleologické společnosti ZO 7-03 „Javoříčko“ přednášku Neznámé javoříčské podzemí (Jeskyně Za Hájovnou). Vedoucí Správy Javoříčských jeskyní Ing. Martin Koudelka bude v úterý 13. března přednášet na téma 80 let Javoříčských jeskyní 1938-2018. Konečně ve čtvrtek 22. března společnost pořádá přednášku Lidové vápenictví v Javoříčském krasu, kterou připravili Karel Faltýnek a Jiří Ženožička, členové Muzejní společnosti Litovelska, z. s. Všechny přednášky začínají v 17.00 hod. v 1. patře Muzea Litovel (stálá expozice řemesel).

Týden před Velikonocemi bude v prvním patře Muzea Litovel pro návštěvníky opět připraven velikonoční jarmark, a to v sobotu 24. března odpoledne od 14:00 do 17:00 hodin. K vidění budou různé techniky zdobení kraslic – slámové hanácké kraslice, vajíčka zdobená voskem, dále pletení z proutí, pečení velikonočních perníčků, výroba jarních dekorací a jiné. Některé z činností si budou zájemci moci sami vyzkoušet. O kulturní program se postará Národopisný soubor Pantla z Nákla, jehož dětská složka předvede tradiční velikonoční zvyky a tance. V rámci této akce bude odpoledne vstupné do muzea pro všechny za 20,- Kč.

   

Na výzvědy do Chocně a Brandýsa aneb teď už vědí, co se skrývá podél trati

Autor: Hynek Pečinka. Čtvrtek 22. února 2018.

294Členové a příznivci spolku Přátelé přírody z. s. z jeho olomoucké místní skupiny Malá liška se v půlce února vydali na další turistickou výpravu, tentokrát na pomezí Čech a Moravy. Podali o tom následující zprávu: Zatímco se milovníci zimních taškařic tetelili nadšením na našem Lyžařském víkendu v Beskydech, připravili jsme pro ty, co už delší dobu úpěnlivě vyhlížejí jaro (nebo prostě jen zbyli ve městě), na sobotu 17. února celodenní výlet pod názvem "Z Chocně hopsa hejsa dojdem do Brandejsa". A rámcové zadání jsme splnili. Ale nejen to.

V počtu 13 zájemců o objevení doposud utajených krás podél vlakové trati na Prahu, které našinci zůstávají utajeny, protože při běžné cestě vlakem do hlavního města nejpozději za Českou Třebovou usne a probouzí se zpravidla až za Kolínem, jsme se sešli na olomouckém hlavním nádraží. Přímý vlak nás odvezl přímo do Chocně, přičemž cesta trvala hodinu a chlup. Celý článek...

   

Akce na Sluňákově: Ekovečery, fotografická soutěž, velikonoční výtvarné dílny a termíny Ekologických dnů Olomouc

Autor: Administrator. Pondělí 19. února 2018.

Read morePojďte s námi hledat krásu v celkem běžných věcech. Pomozte nám inspirovat k šetrnějšímu životu. Fotografická soutěž zejména pro pro Olomoučáky s uzávěrkou 8. dubna. Stále více lidem nestačí odpad jen třídit. Snaží se žít tak, aby po nich zůstávalo minimum odpadu. Ať už k nim patříte, nebo chcete jen vyzkoušet jeden malý krůček, pojďte se s ostatními podělit. Pořiďte fotografie na téma souteže "Můj život bez odpadu" a pošlete nám je s názvem či krátkým komentářem. Jde nám tedy o situace z vašeho života nebo místa v Olomouci a blízkém okolí, které souvisí s minimální produkcí odpadu. Do soutěže ale patří vše, co souvisí se snahou omezit množství odpadů – nechceme omezovat nápady. Přidejte se k události na facebooku, informace najdete také v aktualitách na www.slunakov.cz. Soutěžní kategorie, odměny, hodnocení a další info ZDE. Soutěž pořádá Sluňákov, Odbor Životního prostředí Magistrátu města Olomouce a Technické služby města Olomouce, a.s. 

Další akce Sluňákova naleznete v článku níže.

celý článek

   

Mají nestátní neziskové organizace povinnost podat daňové přiznání, nebo ne?

Autor: Redakce UNO. Pátek 16. února 2018.

Read moreNázory se různí, ale je potřeba si uvědomit, že to není otázka názoru, ale zákona o daních z příjmů. Zákon o daních z příjmů jasně specifikuje, kdo a za jakých okolností je povinen podat daňové přiznání (k dani z příjmů) a kdo a za jakých podmínek nemusí. Nemusí, ovšem neznamená, že nemůže. Není ale asi mnoho organizací, které by podávaly DP, pokud by nemusely.

Praxe ale ukazuje, že mnoho NNO ani neví, že podávat DP nemusí, protože vyhoví podmínkám zákona.

celý článek

   

RC Vikýrek zasílá pozvánku na svůj jarní program

Autor: Administrator. Pátek 16. února 2018.

Vikýrek destnikyRC Vikýrek zve nejen rodiče s dětmi na svůj jarní program. Hned příští týden, 24. února, pořádá přednášku PharmDr. Margit Slimákové na téma Zdravá výživa pro každého. Nově Vikýrek nabízí možnost hlídání dětí v průběhu přednášek a seminářů. Týž den, ale dopoledne, mohou maminky s dětmi ve tvořivé dílně vyrábět jedinečné deštníky ve workshopu Malování na deštníky. V rámci 10. narozenin Vikýrku pořádá probíhá celoroční akce “cestujeme po obcích”, únor patří Rapotínu. Na březen se chystá bazárek jarního oblečení a potřeb pro děti a dospělé, nově na přání v sobotu, aby se akce mohly účastnit i pracující rodiče. Dále je na 25. března připraveno jarní Buzení skřítků a na sobotu 31. března velikonoční Zajíčkova cesta. Na obě tyto akce jsou srdečně zváni rodiče s dětmi.

V současné době probíhá ve Vikýrkui registrace dětí na příměstské tábory, jak jarní tak i letní.

   

Olomoucké okresní sdružení dobrovolných hasičů má v březnu shromáždění, pořádá školení rozhodčích a všechny zve na svůj ples

Autor: Redakce UNO. Čtvrtek 15. února 2018.

logo sdhOkresní sdružení hasičů Olomouc Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska pořádá v sobotu 3. března od 8.30 hodin v Hotelu Záložna v Příkazích shromáždění představitelů sborů dobrovolných hasičů okresu Olomouc. Podrobný program a další pokyny najdou delegáti v pozvánce. Následující sobotu 10. března už od ranních hodin proběhne v Olomouci školení k prodloužení získání kvalifikace "rozhodčí požárního sportu", na které je pozvánka zde. 

Pro všechny zájemce je pak určen čtvrtý ročník Hasičského plesu OSH Olomouc, který se bude konat v pátek 23. března od 20.00 hod. v Regionálním centru Olomouc. Vystoupí na něm mimo jiné kapela Fofrovanka a je připraveno bohaté občerstvení a tombola. Plakát s podrobnostmi je zde. O všech třech akcích nás informovala a zve na ně Vlastimila Švubová, starostka dobrovolných hasičů olomouckého okresu.

   

Strana 11 z 227