Svátek má Ivo
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

aktivity NNO

Na Moravě budou otevřeny nové půjčovny kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené

Autor: Mgr. Kateřina Valachová, TyfloCentrum Olomouc, o.p.s. . Pátek 08. října 2010.

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR) zakončila v srpnu tohoto roku projekt „Půjčovny kompenzačních pomůcek pro osoby se zrakovým postižením - Morava", který byl realizován v rámci Integrovaného operačního programu a spolufinancován EU z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

 

Hlavním cílem projektu bylo rozšířit síť půjčoven kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené na území Moravy. Půjčovny kompenzačních pomůcek jsou místa, kde si mohou zrakově postižení zapůjčit kompenzační pomůcku, kterou aktuálně potřebují.

 

Smyslem půjčoven kompenzačních pomůcek je doplnit stávající systém zdravotnických a sociálních služeb, kdy je o osoby se zrakovým postižením postaráno především v oblasti akutní péče, formou plné nebo částečné úhrady některých pomůcek zdravotními pojišťovnami, příp. prostřednictvím sociálních příspěvků na pořízení kompenzačních pomůcek. Už však není pamatováno na případy, kdy postižený dočasně nemá pomůcku k dispozici (např. v případě poruchy či ztráty). Kompenzační pomůcky jsou pro osoby se zrakovým postižením často velmi nákladnou položkou, kterou si nemohou pořídit na vlastní náklady. Díky půjčovnám si mohou zrakově postižení zároveň vyzkoušet různé kompenzační pomůcky a zjistit tak, která pomůcka jim vyhovuje nejlépe.

 

Kompenzační pomůcky mohou lidem s těžkým poškozením zraku pomoci předejít řadě zdravotních rizik (např. nebezpečí úrazu při samostatném pohybu v prostoru) nebo psychických problémů, které mohou vzniknout následkem omezeného přístupu informacím.

 

Projekt „Půjčovny kompenzačních pomůcek pro osoby se zrakovým postižením - Morava" probíhal celkem po dobu 8,5 měsíce. Během této doby byly pořízeny kompenzační pomůcky celkem pro 15 půjčoven, které se nacházejí v těchto městech: Blansko, Frýdek-Místek, Jeseník, Kroměříž, Kyjov, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Ostrava, Prostějov, Přerov, Šumperk, Třebíč, Vsetín a Zlín. Půjčovny jsou otevřeny vždy min. 2 dny v týdnu od 9:00 do 16:00 hod.

 

Současně realizovala SONS ČR obdobný projekt na území Čech (11 půjčoven). Celkem za oba projekty tak vznikla síť 26 půjčoven kompenzačních pomůcek.

 

Vršky od PET lahví pomáhají

Autor: Marcela Kropáčová . Pátek 08. října 2010.

Charita Zábřeh, významný regionální poskytovatel domácí zdravotní péče, sociálních služeb a humanitární pomoci, spouští během měsíce září 2010 nový projekt. Nese název „Vršky pomáhají" a jak už název možná napovídá, spojuje v sobě prvky sociální pomoci a ekologického „zeleného" chování. Jeho cílem je podpora „zdravého" rozvoje místního života komunity. Charita chce vytvořit v budoucnu samofinancovatelný, ekologicky účelný projekt na resocializaci lidí bez práce a někdy i bez domova.

 

Projekt spočívá ve sběru uzávěrů (vršků) z PET lahví, které jsou pro své snadné znovuvyužití na trhu s odpady nejhodnotnější. Charita Zábřeh jejich sběrem a následným třízením zaměstnává lidi v hmotné nouzi, jednotlivce, kteří jsou stiženi dlouhodobou nezaměstnaností a propadají sítem sociální pomoci až na dno. Jejich úkolem je shromážděné vršky vytřídit do pytlů podle jednotlivých barev. Charita má následně sjednán výkup takto separovaných plastů. Spolupracuje s firmou, která vršky dále druhotně zpracovává a mění je na surovinu použitelnou pro výrobu dalších užitečných věcí - plastové zahradní prvky, prvky pro stavebnictví, věci denní potřeby apod.

 

Charita již v malém rozsahu (dvě sběrná místa v Charitním domě a v kostele sv. Bartoloměje) vršky sbírá od listopadu 2008. Pro další kroky však čekala na to, jak dopadne debata zákonodárců nad možností zvažovaného zálohování a zpětného výkupu kompletních PET lahví. Poté co v srpnu legislativně zcela padla možnost tento zpětný výkup obdobně jako u skleněných lahví uskutečňovat, chce zábřežská Charita tuto svoji aktivitu daleko více rozšířit. Kromě toho, že jde o smysluplnou činnost pro lidi na okraji společnosti, také proto, že výnos s odprodeje takto vytřízených vršků je pro ni zajímavým a stálým zdrojem na financování programů pro lidi v hmotné nouzi. Lidé bez práce tak vlastně pomáhají financovat programy pomoci pro ně samotné. S rozšířením projektu aktuálně Charitě pomáhají i dobrovolníci z řad mládeže a studentů VŠ.

 

Zábřežská Charita získala díky finančním prostředkům z Olomouckého kraje poskytnutých v rámci programu Podpory aktivit zaměřených na sociální začleňování (sociální prevence - prevence kriminality) možnost zřídit zázemí pro dobrovolnickou činnost lidí v hmotné nouzi. Jde o malou dílnu, ve které je mimo jiné umístěna třídící linka na PET vršky a lidé tam budou moci pracovat i během zimních měsíců, kdy pro ně již není dostatek venkovních prací.

 

Krajem aktuálně podpořený projekt „Kdo pracuje, nezlobí" rozvíjí aktivity dobrovolnické služby pro lidi v hmotné nouzi. Jde o službu pro města a obce a jejich chudé. Platná legislativa (od r. 2009) vede k aktivitě, vyžaduje vlastní přičinění a „odměňuje" odpracování 20 resp. 30 hodin měsíčně nárůstem dávky příspěvku na živobytí nad existenční minimum. Prakticky tak lidem v hmotné nouzi - pokud pracují pro veřejné instituce či neziskové organizace - neklesnou sociální dávky v hmotné nouzi až o 1.500 Kč a otevírá se také jedinečný prostor, jak s nimi začít koncepčně pracovat. Charita organizuje výkon dobrovolnické služby již od května 2009, doposud programem prošlo 216 lidí z oblasti mikroregionů Zábřežska i Mohelnicka. Třetina z tohoto počtu pomáhá přímo v Charitě, zbytek plní různé úkoly u 30 různých přijímacích organizací. Počet lidí v hmotné nouzi se přitom v době ekonomické krize více než zdvojnásobil.

 

Pracovníci Charity za 15 měsíců realizace akreditovaného programu Dobrovolnictví nezaměstnaných udělali zkušenost, že lidem, kterým hrozí sociální vyloučení, nejvíce pomůže možnost někam patřit, dát přebytku volného času náplň a vidět její užitečnost. Ověřenou zkušeností je fakt, že lidé nemají původní potřebu užívat návykové látky (dochází ke snížení spotřeby alkoholu) ani páchat drobnou kriminalitu (výpadek v příjmech není tak markantní). Výkon dobrovolnické činnosti evidentně také zvyšuje jejich úspěšnost na trhu práce, dochází k obnovení pracovních návyků. Dvacet dobrovolníků z programu již nalezlo pracovní uplatnění u okolních zaměstnavatelů.

 

Obrovskou výhodou Charitou připravovaného projektu „Vršky pomáhají" je to, že na něm lze „zaměstnat" i lidi, které pro jejich zevnějšek, vzhled, způsob vyjadřování či jednání nikde jinde nepřijmou. Charita chce takto zajistit pravidelnou a stabilní „práci" pro 20 lidí, kteří z rozmanitých důvodů propadají sociální sítí až na dno. Aby to bylo možné, musí Charita rozšířit povědomí o projektu, počet sběrných míst a získat stabilní přísun materiálu.

 

„Chceme tedy požádat jednotlivce, instituce a společenství, aby se staly partnery - když už tedy musíme nápoje v tomto druhu balení konzumovat - ve sbírání plastových různobarevných vršků od PET lahví. Pomůže nám to, když je budou lidé doma či v práci cíleně odkládat a pak nám je doručí. V prvé řadě bychom ale chtěli požádat o spolupráci při zřizování jednotlivých sběrných míst v okolních obcích. Chceme je založit v místech s velkým výskytem osob, co nejblíže „dárcům" tak, aby lidé nemuseli vozit vršky až k nám do Zábřeha. Můžete-li nám tedy nabídnout ve svém úřadu, instituci, provozovně či obchodu, prostor 1m2 pro zřízení čistého a důstojného sběrného místa, ozvěte se prosím koordinátorce celého projektu Ludmile Macákové (Žižkova 17, Zábřeh; telefon 736 529 295; email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ). Budeme Vám velmi vděčni. Umístíme zde sběrný plastový box, o úklid jeho okolí i vyprázdnění pytle se bude pravidelně starat jeden náš dobrovolník. Vaše zázemí následně zaneseme do seznamu a mapy sběrných míst."

 

 

Do jednoho kilogramu suroviny, za který Charita obdrží ve výkupu 5 Kč, je třeba nasbírat 400 ks vršků z PET lahví. „Vyšší výkupní cenou chce podnikatel (fa Jelínek-Trading s.r.o.) podpořit naše snažení ve prospěch potřebných. Doposud jsme obdrželi z mnoha míst nejen Moravy zhruba 1.100 kg uzávěrů, celých 220 kg například vysbírali organizátoři při dětském dnu v Rovensku. Soutěžit ve sběru pak mezi sebou mohou i základní školy či jednotlivé třídy."

 

Pro Charitu je také důležitý environmentální apel směrem ke společnosti na odpovědné chování v oblasti odpadového hospodářství. Přestože tento projekt je závislý na spotřebě nápojů v plastových lahvích, všichni víme velmi dobře, že lepší je kupovat nápoje v opakovaně využitelných nádobách. Vysbírané vršky se zpracovávají tak, že se rozemelou na drť, přemění na taveninu, odfiltrují se nečistoty a následně se vyrobí obarvitelné granule pro další použití. Recyklací plastů dochází k šetření přírodních zdrojů. Dojde také ke snížení ekologické zátěže životního prostředí odpady. Vaše pomoc tak bude směřovat nejen Charitě a potřebným lidem, o které se stará - pomáháme tak životnímu prostředí, které společně sdílíme. V budoucnu Charita uvažuje o dalším možném využití takto zřízených sběrných míst - vybírání známek či brýlí pro misie.

 

Jiří Karger - ředitel Charity Zábřeh (tel. 736509430)

Ludmila Macáková - vedoucí Dobrovolnického centra (tel. 736529295)

Projekt „Kdo pracuje, nezlobí" byl finančně podpořen Olomouckým krajem. Děkujeme!

 

NOVOU NAUČNOU STEZKOU PROVEDE DĚTI „JAVORNICKÝ KARLÍK“

Autor: Marcel Šos. Pátek 08. října 2010.

(Nejen) rodiny s dětmi mají na Javornicku o důvod více poznávat krásy Rychlebských hor. Na cestu je zve a průvodcem jim bude malý hudební génius Karl Ditters z Dittersdorfu, který je s Javornickem neodlučitelně spjat.

Na celém území Jesenického regionu vznikají nové turistické atrakce - tzn. naučné stezky. Většinou sledují tři cíle - zatraktivnit, přilákat a poučit místní i příchozí návštěvníky regionu o zajímavostech navštívených míst. Můžete je pěšky a některé dokonce už i na kole. Avšak ve většině případů se jedná o naučné stezky pro dospělé turisty.

To platilo do letošního května. První vlaštovka se zrodila v Javorníku a jeho blízkém okolí. Naučnou stezkou, vedoucí z javornického náměstí přes kapli sv. Antonína, Čertovu kazatelnu, zříceninu hradu Rychleby a Račí údolí zpět do Javorníku, vás provede mladý hudební génius Karlík Ditters. Dětem na stezce vypráví příběhy a legendy, dotýkající se míst, kudy stezka vede. Trasa není nijak náročná, až na malý úsek ze zříceniny hradu Rychleby, kde je potřeba zdolat krkolomný sestup na cestu k Tančírně.

Celkem je po sedmi kilometrové trase rozmístěno šest informačních cedulí. Pokud máte zájem dozvědět se o stezce ještě před samotnou návštěvou, zajděte si do informačních center v Jeseníku nebo Javorníku, kde je k dostání brožurka s příběhy i mapkou trasy. Novou dětskou naučnou stezku zrealizovalo občanské sdružení NA JEDNÉ LODI, které má v plánu podobných aktivit více, ve spolupráci s Městem Javorník.

   

Bavorská řeka prověřila české teenagery

Autor: Napsal Hynek Pečinka, Duha Velká Medvědice . Pátek 08. října 2010.

Druhá společná akce sdružení pro volný čas dětí a mládeže Duha Velká Medvědice z Olomouce a německých Fahrten-Ferne-Abenteuer proběhla o posledním srpnovém týdnu. Poté, co spolu na začátku srpna netradičním způsobem objevovali Prahu, zamířila skupina 30 českých a německých teenagerů a jejich vedoucích na bavorskou řeku Altmühl. Akce s názvem „All Aboard!" (Všichni na palubu!) je přilákala právě proto, že strávit závěr prázdnin na vodáckém táboře není zrovna obvyklé.

 

„I v nepříznivém deštivém počasí jsme dokázali během pěti dnů na vodě urazit více než 60 kilometrů. Velmi dobrým nápadem se ukázalo v polovině tábora udělat pauzu a ve volném dni navštívit historické město Eichstätt a slepencový lom se zkamenělinami, které si mohl každý při troše štěstí vykutat z kamene a odnést jako suvenýr." uvedl vedoucí české skupiny Hynek Pečinka. A jak hodnotí akci samotní účastníci? „Dokázala jsem se strašně dlouho smát, trochu dorozumět a najít další německé kamarády, vydržet dva dny bez mobilu," uvedla 17letá Veronika Mládková ze Sudoměřic u Bechyně.

 

Účastníci z Česka i Německa měli dost příležitostí se během akce více poznat. Byli rozdělení do smíšených kuchyňských týmů, kdy připravovali snídani a večeři pro všechny, smíšené byly i posádky lodí a rozdělení do stanů na spaní, které bylo třeba každé odpoledne znovu postavit, protože po řece dopluli o kousek dál. Pro všechny účastníky i vedoucí to byla ve všech směrech akce, kterou ještě nezažili a na níž budou jistě vzpomínat. Duha Velká Medvědice se mezinárodním aktivitám pro děti a mládež věnuje už třetím rokem a po příjemných zkušenostech v nich určitě bude pokračovat.

 

Fotky z akce: http://akis.rajce.idnes.cz/22._-_28._8._2010_All_Aboard_Altmuhl_river,_Germany/

 

 

Kdo je Duha Velká Medvědice? Originální spolek fajn lidí, který připravuje duhově barevné programy pro aktivní volný čas dětí a mládeže - jednodenní či víkendové akce v přírodě, doma i ve světě zaměřené na turistiku, sporty a hry, amatérskou kulturu a mezinárodní výměny mládeže. Více najdete na www.medvedice.net.

 

Kontakt:

 

Mgr. Hynek Pečinka, předseda

 

Duha Velká Medvědice - sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

 

Schweitzerova 70, 779 00 Olomouc

 

tel. 602 431 149, 581 063 750

 

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , www.medvedice.net

 

 

Prahou pěšky, metrem, vodou i vzduchem

Autor: Napsal Hynek Pečinka, Duha Velká Medvědice . Pátek 08. října 2010.

Olomoucké sdružení pro volný čas dětí a mládeže Duha Velká Medvědice a jeho němečtí partneři Fahrten-Ferne-Abenteuer uspořádali v prvním srpnovém týdnu zážitkovou akci pro více než dvacítku českých a německých teenagerů. Cílem mezinárodní akce s názvem „City Bound Prague" bylo poznat obě tváře Prahy - v menší míře místa celoročně přeplněná turisty, hlavně pak neobyčejná místa a neobvyklé možnosti, které česká metropole nabízí.

 

 

„Během šesti dní účastníci, z nichž nejmladším bylo 12 a nejstarším 17 let, zvládli neztratit se při prohlídce pražských památek - Petřína, Hradu a Královské cesty s nezbytnými nákupy, poznat přírodu na výletě na lomy kolem hradu Karlštejna, vyzkoušet svou zdatnost v lanovém centru či při plavbě na kanoích v Libni," přiblížil hlavní organizátor Hynek Pečinka. Proběhl také mezinárodní večer, na kterém mohli účastníci z obou zemí poznat zvyky a tradiční jídla svých nových kamarádů, a další pestrý program.

 

Mezinárodní tým organizátorů zvládl uspořádat akci se spoustou nevšedních zážitků. Ta se vymykala klasickým exkurzím do Prahy, které děti a mládež absolvují se školou nebo s rodiči. Účastníkům, ale i organizátorům se „City Bound Prague" líbil a uvažují o zopakování, třeba v nějakém jiném městě. Duha Velká Medvědice se mezinárodním aktivitám pro děti a mládež věnuje už třetím rokem a po příjemných zkušenostech v nich rozhodně bude pokračovat.

 

Fotky z akce: http://akis.rajce.idnes.cz/1._-_7._8._2010_City_Bound_Prague/

 

Kdo je Duha Velká Medvědice? Originální spolek fajn lidí, který připravuje duhově barevné programy pro aktivní volný čas dětí a mládeže - jednodenní či víkendové akce v přírodě, doma i ve světě zaměřené na turistiku, sporty a hry, amatérskou kulturu a mezinárodní výměny mládeže.

 

Kontakt:

 

Mgr. Hynek Pečinka, předseda

 

Duha Velká Medvědice - sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

 

Schweitzerova 70, 779 00 Olomouc

 

tel. 602 431 149, 581 063 750

 

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , www.medvedice.net

 

   

Strana 187 z 189