Svátek má Robert
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Týden opravdových plen

loho hnuti duhaŠestý ročník osvětové kampaně za pleny šetrné jak k dítěti, tak i k životnímu prostředí, tzv. Týden opravdových plen (TOP), vypukne 16. dubna a potrvá sedm dní (do 22. dubna) na území celé České Republiky.

K této kampani se stejně jako v minulých letech přidává Hnutí DUHA Olomouc, které uspořádá výstavu moderních látkových plen a burzu plen „z druhé ruky“. Týden opravdových plen si dává za cíl přiblížit (nejen) současným a budoucím rodičům látkové pleny a odstranit tak předsudky, které bývají s jejich používáním spojovány.

Využívání látkových plen dnes už neznamená neustálé namáčení, vyvařování či nekonečné žehlení, jak tomu bývalo v dřívějších dobách. Moderní látkové, tzv. kalhotkové pleny totiž připomínají pleny jednorázové pouze s tím rozdílem, že se po znečištění nevyhodí do odpadkového koše, ale vyperou se a použijí znovu. Tato přednost látkových plen má vliv nejen na životní prostředí (dítě, které vyrůstá v jednorázových plenách, „vyprodukuje“ za své plenkové období až 1 tunu odpadu!), ale také na naši peněženku. Ačkoliv látková plena je pochopitelně dražší než plena jednorázová, její opakované používání tuto počáteční investici brzy vrátí, a to i tehdy, připočítáme-li ceny za vodu a elektřinu potřebnou pro praní.

V neposlední řadě šetří používání látkových plen také suroviny, kterých je na výrobu jednorázových plen potřeba obrovské množství (dřevo a voda na buničinu, ropa na umělé hmoty, paliva na transport – cca 250 kg na jedno dítě).

V rámci Týdne opravdových plen uspořádá Hnutí DUHA Olomouc v prostorách ekoporadny na Dolním náměstí výstavu moderních látkových plen. Od pondělí 16. do čtvrtka 19. dubna se mohou zájemci na vlastní oči přesvědčit, že používání látkových plen skutečně není složité. Výstava bude přístupná vždy v době od 10 do 17 hodin. V této době budou v ekoporadně vystaveny především tzv. kalhotkové pleny a na místě budou po většinu času přítomny maminky, které mají s používáním těchto plen bohaté zkušenosti a jsou tedy schopny odpovědět na nejrůznější otázky.

Ekoporadna rovněž nabízí pomoc těm, kterým už děti z plenek „vyrostly“ a jejich látkové plenky by mohly posloužit jinde. Tito rodiče mohou během pondělí 16. dubna donést plenky do ekoporadny, kde budou po celou dobu probíhající výstavy nabízeny případným zájemcům o koupi. Bližší informace o organizaci „burzy látkovek“ rodiče obdrží při odevzdání plen v ekoporadně.

Jako doprovodná akce proběhne v úterý 17. dubna od 16 hodin beseda na téma zdravé pleny. Přednášet bude dětská lékařka Mudr. Kateřina Bouchalová. Dále ve středu 18. dubna od 10 hodin beseda na téma bezplenková komunikační metoda. Je to metoda, kdy rodiče reagují na fyziologické potřeby dítěte, které je dítě schopno projevovat téměř od narození, a minimalizují tak používání plen. O této alternativě bude z vlastní zkušenosti vyprávět Mgr. Jana Kynclová.

„Když se řekne látková plena, lidé si často vybaví ty klasické, čtvercové, které se používaly především v dřívějších dobách. Dnešní látkové pleny však pro maminky znamenají větší pohodlí. Nemusí se vyvařovat, ani žehlit. Pro miminka jsou příjemnější, neprotékají a jsou prodyšné. Navíc jsou přínosem pro životní prostředí. Na výrobu tzv. jednorázovek je potřeba velké množství surovin – dřevo a voda na buničinu, ropa na umělé hmoty. Myslet musíme i na dopravu - nejprve do skladů, později do obchodů a nakonec ke spotřebitelům domů. Používáním jednorázových plen navíc vytváříme velké množství odpadu. Nedají se totiž recyklovat, a tak končí na skládkách nebo ve spalovnách. Oproti tomu látkové pleny přinášejí výhody pro maminky, jejich děti a díky menšímu dopadu na životní prostředí i pro všechny ostatní. Hnutí DUHA Olomouc chce proto přispět k osvětě v této oblasti,“ uvedla Radka Spurná z Hnutí DUHA Olomouc.