Svátek má Lumír
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Fairtradové zboží si lidé v Olomouci koupí snadno

logo hnuti duhaNabídka zboží s certifikátem fair trade je v Olomouci poměrně široká. Téměř v každé zdravé výživě nějaký výrobek najdeme. V době našeho průzkumu jen prodejna Studánka nemohla žádný produkt s touto značkou zákazníkům nabídnout, čas od času jej však najdeme i v regálech tohoto obchodu.

V Olomouci je i obchod, který se na fair trade přímo specializuje. Je jím obchůdek NaZemi sídlící na třídě 17. listopadu, v budově katedry experimentální fyziky. V současnosti se budova rekonstruuje, a tak je provoz obchodu přerušen. Zboží však můžete koupit na různých akcích, například na rozvojových večerech, které každý měsíc pořádá organizace ARPOK.

Širokou nabídku fairtradových výrobků má ekoporadna Hnutí DUHA, kterou najdete na Dolním náměstí. Zákazníci zde mohou koupit několik druhů káv, kakao, různé čaje, čokolády, oplatky, cukr či koření.

Značka fair trade zákazníkovi zaručuje hned několik skutečností - zboží má vysokou kvalitu, bylo vypěstováno či vyrobeno s ohledem na životní prostředí a jeho pěstitel či výrobce dostal za svůj produkt spravedlivě zaplaceno (odtud také jméno - fair trade v překladu znamená spravedlivý obchod). Lidé v rozvojových zemích často pracují v nelidských podmínkách a za svou práci nedostávají dostatečně zaplaceno, nepokryjí tak ani základní životní náklady. Spravedlivý obchod jim umožňuje se do určité míry vymanit z bídy a žít důstojný život. Mezi další principy fair trade patří důstojné pracovní podmínky, zákaz dětské práce, rozvoj tamějších komunit a v neposlední řadě environmentální udržitelnost. Nesmějí se používat škodlivé agrochemikálie a geneticky upravené plodiny. Naopak podporovány jsou udržitelné pěstitelské a výrobní postupy, které zachovávají ekosystémy pro příští generace a také chrání zdraví pěstitelů i spotřebitelů.

Radka Spurná z Hnutí DUHA Olomouc řekla: "Nákupem výrobků se značkou fair trade se můžeme snadno a přesto účinně zasadit o snížení chudoby lidí a celém světě. Jako spotřebitelům se nám zároveň dostává kvalitního zboží, které nejen lépe chutná, ale také je díky zásadám dodržovaným při pěstování a výrobě prospěšnější našemu zdraví."

Spotřebitelský průzkum je zveřejněn v říjnovém vydání Olomouckého Biozpravodaje, který vyšel díky finanční podpoře města Olomouc.

Prodejny a jejich sortiment se značkou fair trade:

Herba (Dolní náměstí):

- káva (zrnková, mletá, instantní, obilná), kakao, čokoládový nápoj, čaje (sypané), čokolády

Pí-centrum (Pavelčákova):

- káva (zrnková, mletá, instantní, obilná), kakao, čokolády, cukr

Studánka (8. května):

- v době průzkumu neměli v nabídce žádné zboží s certifikátem Fair trade

BIO PONT (vlakové nádraží):

- káva (instantní), capuccino, čaje (sypané), zmrzlina

CF Zdravá výživa (Hálkova):

- čaje (porcované)

BIO FARM (K. Světlé):

- nezjištěno: v době průzkumu byla prodejna zavřena

NaZemi (17. listopadu)

- obchod je v rekonstrukci

Ekoporadna Hnutí DUHA Olomouc (Dolní náměstí)

- káva (zrnková, mletá, instantní), kakao, čokoládový nápoj, čaje (sypané, porcované), čokolády, oplatky, oříškové tyčinky, cukr, koření