Svátek má Alois
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Časopis Sedmá generace slaví 25 let. Na sobotním narozeninovém festivalu v Brně Vás čeká hudba, výstavy, diskuse i promítání dokumentů

sedmá generaceSpolečensko-ekologický dvouměsíčník Sedmá generace, který vydává Hnutí DUHA, oslavuje 25 let od svého založení. Při této příležitosti pořádá redakce v sobotu 24. září v Brně od poledne až do půlnoci narozeninový festival s pestrým programem – hudbou, výstavami, diskusemi či promítáním dokumentů. Více informací o programu včetně časového harmonogramu a vstupenek najdete na webu Sedmé generace zde. Videogratulace k narozeninám od Václava Bělohradského, Aleše Máchala, Ľubici Lacinové, Nadi Johanisové, Anny Ploškové, Romana Černíka, Matěje Stropnického a dalších můžete shlédnout tady.

Na festivalu zahrají folklorní BezoBratři, dravý a hravý Budoár staré dámy, rockové Živé kvety, elektrofolkový Listolet a Trabandita Jarda Svoboda. Kromě koncertů proběhne diskuse o médiích a životním prostředí se zástupci Ekolistu, Respektu či Deníku Referendum, promítání dokumentů České televize Kde ty české kytky jsou a Medaile s následnými diskusemi. Součástí akce bude výstava kreseb grafičky Jany K. Kudrnové i fotografií Markéty Jedličkové a Ondřeje Besperáta. Chybět nebudou stánky neziskových organizací (Veronica, Greenpeace, NaZemi, Brno na kole atd.), ani dílny pro děti i dospělé, mimo jiné v režii květinářství Kvítí z lesa. Těšit se též můžete na narozeninový dort od Tří Ocásků a žonglérskou show redaktora 7.G Dominika Grohmanna. Občerstvení zajišťuje galerijní kavárna Morgal.

Sedmá generace vychází od roku 1991 s cílem kriticky sledovat vývoj moderní společnosti i nabízet pozitivní cesty. Navzdory posunům v (pod)názvech a četným personálním obměnám probleskuje všemi pětadvaceti ročníky společný leitmotiv: moderní civilizace si pod sebou podřezává větev a její ekologické problémy se nedají řešit pouze techn(olog)icky, ale ruku v ruce s podstatnými společenskými, politickými a etickými změnami na lokální i globální úrovni.

V „Generaci“ od počátku hojně publikovala řada osobností domácího ekologického či lidskoprávního hnutí, působících v nevládní, státní i akademické sféře. Vzpomeňme na zakladatele časopisu (i Hnutí DUHA) Jakuba Patočku a Jana Beránka, Jana Kellera, Hanu Librovou, Erazima Koháka, Ivana Dejmala, Mikuláše Hubu, Juraje Lukáče, Danutu Učníkovou, Vojtěcha Koteckého, Jaromíra Bláhu, Milana Štefance, Lubora Kysučana, Miroslava Patrika, Mojmíra Vlašína, Jana Piňose, Martina Bursíka, Naďu Johanisovou nebo Ľubicu Lacinovou.

Každé vydání Sedmé generace si přečte vice než tři tisíce lidí a webové stránky sedmagenerace.cz navštíví každý měsíc vice než šest tisíc individuálních uživatelů. Data ze čtenářských dotazníků naznačují, že zhruba polovina čtenářů a čtenářek 7.G je mladší třiceti let, má vysokoškolské vzdělání a žije ve městech nad 90 tisíc obyvatel; poměr mužů a žen je též „fifty fifty“; naši čtenáři bývají často zapojeni do veřejného dění, šetrněji nakupují a vyskytují se mezi nimi jak ekologové a environmentalisté, tak učitelé, vědci, studenti, novináři, umělci, zaměstnanci nevládních organizací i podnikatelé. (Profil čtenářstva 7.G naleznete zde.)

Kromě tištěné a webové verze redakce připravuje i verze pro čtečky a mobily. Časopis je k dostání zhruba na sto místech po celé České republice, a to jak v trafikách, tak v knihkupectvích, čajovnách, ekocentrech či prodejnách zdravé výživy. Ukázkové číslo si můžete prohlédnout tady, aktuální složení redakce a redakční rady pak zde .

Vít Kouřil, šéfredaktor Sedmé generace, řekl:

„V ,Generaciʹ od počátku publikovala řada osobností česko-slovenského ekologického hnutí a myšlení, vzpomeňme na Aleše Máchala, Mojmíra Vlašína, Hanu Librovou, Erazima Koháka, Ivana Dejmala, Mikuláše Hubu, Naďu Johanisovou, Ľubicu Lacinovou a mnoho dalších. I v dalším čtvrt století chce být Sedmá generace solidním časopisem respektovaným lidmi, kteří promýšlejí environmentální, lidskoprávní, rozvojová či obecně civilizační témata. Na narozeninovou oslavu všechny srdečně zvu, představí se na něm opravdu dobrá hudební tělesa i další hosté, kteří mají co sdělit.“ 

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Dvacet pět let, to je jedna lidská generace. Přeji Sedmé generaci, aby slavila takové jubileum ještě více než sedmkrát. Pro celou řadu lidí aktivních v Hnutí DUHA to byl právě tento časopis, který je k aktivitě ve prospěch přírody, zdravého prostředí pro život lidí a demokratické a zodpovědné společnosti inspiroval. Také já netrpělivě očekávám každé nové číslo, neboť mi vždy otevře nové obzory, přinese odpovědi a ještě víc otázek. Sedmá generace pomáhá odkrývat příčiny ekologických problémů, proto ji doporučuji každému, komu nejsou stav a budoucnost světa lhostejné.“

[Tisková zpráva Hnutí DUHA, čtvrtek 22. září 2016]